W dniach od 18 do 24 października 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbywał się będzie Festiwal Ad Libitum 2009. Edycja 4: muzyka – słowo – teatr – eksperyment pod dyrekcją artystyczną Krzysztofa Knittela.
Program tegorocznego festiwalu koncentruje się na relacjach między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w niekonwencjonalnych działaniach interdyscyplinarnych i projektach o charakterze synkretycznym.
John Tilbury zagra swoje adaptacje sztuk radiowych Samuela Becketta ukazując sztukę dźwięku i słowa – sztukę radia jako medium kreatywnego, a zespół Kwartludium wystąpi w bezprecedensowym spektaklu muzycznej interpretacji tekstów dramatycznych i partytur graficznych Romana Haubenstocka-Ramatiego.
Reinhold Friedl z młodymi polskimi muzykami odczyta na nowo partyturę mistrza teatru instrumentalnego Mauricio Kagela Ludwig Van, natomiast Jaap Blonk, Anat Pick i Valeri Scherstjanoi przedstawią pogranicze poezji dźwiękowej i muzyki – od dadaistów, futurystów i zaumnowo jazyka poprzez kompozycje współczesne, fluxus, neo-dada, De Stijl, text-sound compositions po utwory i improwizacje własne, także z udziałem elektroniki.
Andriej Smirnow zaprezentuje zapisaną na taśmie światłoczułej muzykę rosyjską z lat 30., odkrytą w 2008 roku w państwowym archiwum filmowym w Rosji, tworzoną poprzez syntezę dźwięku dwadzieścia lat przed powstaniem pierwszych dzieł muzyki konkretnej i elektronicznej w Paryżu i Kolonii!
Wystąpią orkiestry: Moscow Laptop Cyber Orchestra Andrieja Smirnowa grająca na thereminvox i laptopach z Centrum Muzyki Elektroakustycznej im. Theremina Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego oraz utworzona przy tegorocznym festiwalu Krakowska Orkiestra Ad Libitum pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, która wykona utwory wg partytur tekstowych Karlheinza Stockhausena i nowy utwór Tadeusza Wieleckiego zamówiony przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej.
Pokazany zostanie również wędrowny spektakl plenerowy Mieczysława Litwińskiego Missa Pagana. Poprzedzające go warsztaty prowadzone we współpracy z Teatrem Węgajty będą poszukiwaniem źródeł słowa i śpiewu, sięgnięciem w prehistorię mowy i muzyki.
We współpracy z Sekcją Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich organizowana jest konferencja pt. Muzykologia i edukacja – przybliżanie muzyki – objaśnianie kultury.
Jak co roku, festiwalowi Ad Libitum towarzyszyć będą liczne warsztaty. Warsztat gitarowy poprowadzi Gary Smith, a na warsztaty z interpretacji klasycznych i nowych tekstów poezji dźwiękowej dla aktorów, wokalistów i studentów tych dziedzin zapraszają Jaap Blonk, Anat Pick i Valeri Scherstjanoi. Seria warsztatów Playback-Play poświęconych współczesnym technikom wykonawczym adresowana jest do młodych muzyków, także sceny niezależnej, zainteresowanych pogłębianiem swej wiedzy na temat muzyki współczesnej i rozwojem swojej świadomości muzycznej. Tematami tych warsztatów będą: interpretacje prac artystów sztuk wizualnych [Keith Rowe], Ludwig Van Mauricio Kagela [Reinhold Friedl] i partytury graficzne Malcolma Goldsteina [Malcolm Goldstein]. Warsztaty – otwarte dla wszystkich zainteresowanych – będą też szansą śledzenia na żywo pracy artystów przygotowujących koncerty.
Kuratorami wystawy są Antoni Beksiak, Joanna Grotkowska, Michał Libera, Michał Mendyk oraz Krzysztof Knittel.
Od 18 do 24 października 2009 roku, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, ul. Jazdów 2