W dniach 8 – 10 października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja przygotowawcza do spotkania ministrów kultury krajów Azji i Europy Asia-Europe Meeting (ASEM) w Poznaniu w 2010 r., które odbędzie się pod hasłem Dziedzictwo i wyzwania współczesności. Miejsce i temat czwartego już szczytu ASEM zaproponował polski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

W krakowskich obradach wzięło udział 50 wyższych urzędników ASEM z blisko 30 krajów, w tym reprezentantów Unii Europejskiej, a także z państw Azji i Bliskiego Wschodu, m.in. z Chin, Indii, Indonezji, Laosu, Malezji, Singapuru i Tajwanu. Szczegółowe opracowanie każdego z tematów przygotowane zostało przez Międzynarodowe Centrum Kultury na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem obrad było znalezienie wspólnego stanowiska i propozycji współpracy w kwestiach dotyczących dialogu międzykulturowego, edukacji na rzecz dziedzictwa, zarządzania miastami historycznymi, ochrony i konserwacji zabytków. Obrady miały również poszerzyć debatę o nowe pola i zagadnienia dotyczące dziedzictwa jak np.: dziedzictwo współczesności, kwestie przełamywania europocentryzmu w nauczaniu i badaniu historii sztuki czy ujęcie dziedzictwa w ramy światowej debaty o zrównoważonym rozwoju.
ASEM ma do odegrania w tym zakresie niezwykle ważną rolę uzupełniającą działania UNESCO na rzecz dziedzictwa kulturowego. To przede wszystkim aktywność o charakterze praktycznym, zwłaszcza wymiana wiedzy, umiejętności i dobrych praktyk, organizacja staży i wizyt studyjnych, których celem powinno być zapewnienia najwyższego poziomu ochrony i konserwacji dziedzictwa oraz jego wykorzystania dla współczesności i przyszłości. Wydaje się, że ukierunkowanie debaty na jeden obszar – dziedzictwo kulturowe, może przyczynić się do przyniesienia konkretnych rezultatów.
Spotkanie potwierdziło rosnące zainteresowanie krajów azjatyckich współpracą z Polską w zakresie kultury, a zwłaszcza szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Było także okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy ekspertami z różnych stron świata.
Dyskutowano nad następującymi, szczegółowo przygotowanymi tematami:
- Edukacja na rzecz dziedzictwa
- Dialog międzykulturowy a współczesność
- Konserwacja zabytków, w szczególności papieru i drewna
- Zarządzanie miastami historycznymi – dziedzictwo a zrównoważony rozwój
- Dziedzictwo wobec szczególnych zagrożeń
ASEM (Asia-Europe Meeting) jest nieformalnym procesem dialogu i współpracy pomiędzy dwoma regionami: Unią Europejską a Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią, zainicjowanym w 1996 roku w Bangkoku. Założeniem ASEM jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej, ekonomicznej oraz kulturalno-naukowej i społecznej w duchu wzajemnego poszanowania i równości. Dialog UE-Azja w formacie ASEM stał się nowym narzędziem polskiej polityki zagranicznej służącym do poszerzania naszych kontaktów z partnerami azjatyckimi.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków