13 października 2009 r. w Warszawie odbędzie się III konferencja z cyklu Nowoczesne muzea i galerie ochrona zasobów muzealnych – uwarunkowania prawne, zarządzanie bezpieczeństwem eksponatów.
Szczegółowy program konferencji:
10.00 Wykład wprowadzający i dyskusja: Wyniki kontroli NIK pod nazwą Ochrona i udostępnienie zasobów muzealnych w Polsce w latach 2006-2008 (I półrocze)
Zagadnienia: Cele i zakres kontroli. Ocena zabezpieczenia zbiorów muzealnych i nieprawidłowości w tym zakresie. Wnioski i postulaty zawarte w wystąpieniach pokontrolnych.
Prowadzenie: Małgorzata Orłowska (Główny Specjalista w Departamencie Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego NIK)
10.45 Wykład: Zabezpieczenia zbiorów w muzeach – aspekty prawne
Zagadnienia: Kontekst prawny zbiorów muzealnych (zróżnicowanie, ewidencje). Zasady bezpieczeństwa pożarowego. Plan ochrony muzeum. Zróżnicowane wymogi ochrony (ustawa o ochronie osób i mienia). Ochrona w związku z przemieszczaniem (transportem) zbiorów.
Ochrona zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i innych sytuacji kryzysowych.
Prowadzenie: mecenas Rafał Golat (Departament Prawny MKiDN)
11:30 Prezentacja: Innowacyjne systemy zabezpieczeń zbiorów muzealnych
Kamil Barański (ISM EuroCenter S.A.)
12:00 Przerwa
12:30 Prezentacja: Skuteczna ochrona ppożarowa obiektów zabytkowych i zbiorów muzealnych systemami HI-FOG z wykorzystaniem wysokociśnieniowej mgły wodnej
Zagadnienia: Parametry i cechy wysokociśnieniowej mgły wodnej. Dlaczego mgła wodna gasi pożary skutecznie? Systemy HI-FOG – dobór optymalnej (technicznie i ekonomicznie) konfiguracji instalacji gaszenia pożaru. Systemy HI-FOG – certyfikaty i referencje. Pożar w bibliotece starodruków Anna Amalia – analiza przypadku.
Prowadzenie: Andrzej Lesiak (Prezes Zarządu, Instac), Mieczysław Księżpolski (Członek Zarządu, Instac)
13:00 Wykład: Błędy w systemach ochrony muzeów i eksponatów
Prowadzenie: Stefan Jerzy Siudalski (biegły sądowy)
14:00 Przerwa
14:20 Wykład i dyskusja: Podstawowe zasady ochrony i zabezpieczenia eksponatów z uwzględnieniem swobodnego oglądu eksponatów przez zwiedzających
Zagadnienia: Ocena ryzyka i analiza poszczególnych rodzajów zagrożeń dotyczących zbiorów znajdujących się na ekspozycjach. Punktem wyjścia do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia właściwego poziomu ochrony i zabezpieczenia zbiorów na ekspozycjach jest zdefiniowanie zagrożeń przed którymi mają być chronione muzealia. Zagrożenia i ocena ryzyka musi dotyczyć konkretnego muzeum i konkretnych eksponatów (nie mogą to być rozważania czysto teoretyczne). Analiza sił i środków możliwych do wykorzystania w ochronie i zabezpieczeniu muzealiów. W momencie, kiedy mamy zdefiniowane zagrożenia i ocenioną skalę ryzyka, kolejnym krokiem jest przeanalizowanie dostępnych możliwości ochrony i zabezpieczenia. Analiza taka obejmuje zarówno aspekty ochrony fizycznej (np. służby ochrony własne, wynajęte, pomoce muzealne), jak i dostępne środki zabezpieczenia technicznego. Uwzględnianie bezpieczeństwa zbiorów w poszczególnych fazach organizacji wystaw stałych czasowych. Zagadnienia związane z ochroną i zabezpieczeniem eksponatów towarzyszą na wszystkich etapach pracy nad organizacją wystawy i dotyczą nie tylko pracowników ochrony, ale również pracowników działalności podstawowej i powinny być przez nich uwzględniane. Zabezpieczenia mechaniczne (mocowania eksponatów, konstrukcje gablot) podstawą zabezpieczenia zbiorów na ekspozycjach.
Nie można mówić o prawidłowym zabezpieczeniu technicznym ekspozycji bez podstawowych zabezpieczeń mechanicznych. To one decydują o skuteczności ochrony. Te rozwiązania, które w praktyce stosują polskie muzea (sznurki, żyłki, druciki, wkręty, kłódeczki itp.) stanowią zazwyczaj namiastkę tego co powinno być używane. Ochrona indywidualna eksponatów – podstawa zabezpieczeń elektronicznych muzealiów na ekspozycjach stałych i czasowych. Zabezpieczenia elektroniczne, a w szczególności urządzenia i systemy przeznaczone do indywidualnego zabezpieczenia pojedynczych eksponatów, gablot czy wydzielonych części ekspozycji, zarówno te pracujące jako części systemów, jak i te pracujące autonomicznie są ważnym elementem każdego systemu bezpieczeństwa muzeów. Przy obecnym zagrożeniu przestępczością, trudno sobie wyobrazić dobrze chronione muzeum, które nie miałoby takich rozwiązań.
Prowadzenie: Piotr Ogrodzki (dyrektor Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych)
15:30 Zakończenie programu, wręczenie certyfikatów