W dniach od 12 do 14 października 2009 roku w krakowskim klubie Rotunda, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej PolskaBezDymu odbędzie się przegląd filmowy Wypalone Kino, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Manko. Papieros towarzyszy człowiekowi od dawna. W XX wieku stał się istotnym elementem kultury. Początkowo kojarzony z elegancją, wolnością, pozycją społeczną, czy kręgami artystycznymi, stał się w ostatnich latach obiektem licznych dyskusji. Dyskusji dotyczących oczywiście skutków zdrowotnych palenia, także biernego, czyli wpływu dymu tytoniowego na osoby niepalące, a przebywające w towarzystwie palaczy.
Nieustannie pojawiają się kampanie społeczne i liczne akcje przeciwko paleniu, czy nadal reagujemy na takie bodźcie? Być może skuteczniejsze, a na pewno przyjemniejsze w odbiorze są niekonwencjonalne pomysły. Jednym z nich jest organizowany przez Stowarzyszenie Manko, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej PolskaBezDymu przegląd filmowy Wypalone Kino, który odbędzie się w dniach 12- 14 października 2009 roku w krakowskim klubie Rotunda. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć znane hity filmowe z papierosem w tle. Filmy pokazują także jak przez lata zmieniało się postrzeganie palenia papierosów przez społeczeństwo. Filmy mają wywołać w widzu przemyślenia i wnioski, ale organizatorzy dalecy są od moralizatorstwa. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, wykłady, dyskusje, wszystko po to by artystycznie nakarmić duszę.
Podczas festiwalu odbędzie się rozstrzygniecie konkursu Nakręć się społecznie. Konkurs polegał na jak najlepszym zaprezentowaniu zjawiska czynnego lub biernego palenia. Liczy się przede wszystkim oryginalność, pomysłowość, kreatywność. Celem konkursu jest pokazanie indywidualnego podejścia do problemu biernego palenia oraz zakazu palenia w miejscach publicznych, a także zwrócenie uwagi na ciekawy rodzaj filmu, jakim jest reklama społeczna.
Program przeglądu Wypalone Kino:
12 października 2009 roku, Historia papierosa w kinie: od rekwizytu uwielbianego do publicznego bojkotu
Godzina 17.00 / projekcja filmu: Błękitny anioł, reż. Josef von Sternberg. Film opowiada historię profesora pruskiej szkoły, wpadającego w sidła tancerki kabaretowej i staczającego się na dno pod wpływem niszczącego uczucia. Reżyser odważnie, jak na tamte czasy, przedstawił w filmie zagadnienie wyzwolenia seksualnego kobiet. Jest tu aż gęsto od aluzji i symboli o zabarwieniu erotycznym. Klimat ten potęgują piosenki, śpiewane gardłowym, zmysłowym głosem Marleny Dietrich.
Godzina 19.30 / rozmowa z socjologiem dr S. Tabkowskim
Godzina 20.30 / projekcja filmu: Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut. Jeszcze nie wieczór to historia o miłości, przemijaniu i aktorach – ich dziwactwach i marzeniach by zagrać jeszcze raz, być może ostatnią wielką rolę. Dwoje młodych ludzi oraz aktor po przejściach pojawiają się niespodziewanie w spokojnym życiu znudzonych pensjonariuszy Domu Aktora Weterana, których największym marzeniem jest po raz ostatni w życiu wyjść na scenę. Wspólnie postanawiają wystawić Fausta Goethego.
13 października 2009 roku, Artystycznie z papierosem i bez niego
Godzina 17.00 / Wykład wprowadzający dr Bogusław Zmudziński, (filmoznawca)
Godzina 18.45 / Projekcja filmu: Kawa i papierosy, reż. Jim Jarmusch. Humorystyczna seria 11 czarno-białych miniatur, których bohaterowie, paląc papierosy i leniwie popijając kawę rozmawiają na przeróżne tematy i omawiają między innymi: możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, sposoby na przyrządzenie prawdziwej angielskiej herbaty, wynalazki Nikoli Tesli, przygody członków nieistniejącego zespołu rockowego o nazwie SQÜRL, Paryż w latach 20. i co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem. W filmie wystąpiła plejada gwiazd: m.in. Tom Waits, Bill Murray, Cate Blanchett, Iggy Pop, Roberto Begnini
Godzina 20.20 / Spotkanie z aktorem, rozmowa z widzami
Godzina 21.20 / Projekcja filmu: Good Night and Good Luck, reż. George Clooney. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. Edward R. Murrow (David Strathairn) był cenionym dziennikarzem. Prowadził popularny dokumentalny program informacyjny See it Now. Był także gospodarzem talk-show Person to Person. Będąc u szczytu powodzenia, zaangażował się w sprawę, która mogła zaszkodzić nie tylko jego karierze, ale doprowadzić do upadku stacji. Ten bystry i inteligentny obserwator życia społecznego i politycznego pewnego dnia zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia prasowe związane z porucznikiem Milo Radulovicem. Został on zwolniony ze służby w marynarce wojennej pod zarzutem rzekomego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju – bez przeprowadzenia procesu i udowodnienia winy. Dlaczego? Otóż Radulovic, jak się dalej okazuje, odmówił oskarżenia swojego ojca i siostry o kontakt z komunistami. Oczywiście chodzi o okrytą niesławą działalność Komisji do Spraw Działalności Antyamerykańskiej pod przywództwem Josepha McCarthy’ego.
14 października 2009 roku, Siła reklamy czy siła woli. O komercyjnej stronie papierosa i papierosie w reklamie społecznej
Godzina 17.00 / wykład wprowadzający
Godzina 17.30 / Projekcja filmu: Dziękujemy za palenie, reż. Jason Reitman. Jeden z największych koncernów tytoniowych w celu zwiększenia obrotów zatrudnia nowego rzecznika prasowego – eksperta w swoim fachu – Nicka Naylora. Trudno jest jednak być twarzą koncernu tytoniowego, jeśli chce się pozostać autorytetem dla dwunastoletniego syna. Nick musi sprostać temu wyzwaniu.
Godzina 19.10 / Rozstrzygnięcie konkursu: Nakręć się społecznie. Przegląd wybranych reklam papierosów, społecznych reklam antytytoniowych oraz najlepszych filmów wyłonionych w konkursie.
Godzina 20.10 / Rozmowa z widzami
Godzina 20.50 / Projekcja filmu: Człowiek, którego nie było, reż. Joel Coen. Amerykańska prowincja lat 40-tych, milczący fryzjer o woskowej twarzy, zdradzająca go żona, homoseksualista planujący otwarcie pralni chemicznej, mały szantaż na kilka tysięcy dolarów i możemy oglądać rewelacyjny film. Wspaniałe zdjęcia, czarno-białe krajobrazy miasteczka, którego tak na prawdę nie widać, szary człowiek opowiadający kolorową historię swojego życia, przyjmujący ze spokojem każdą zmianę… jakakolwiek by ona nie była.
Od 12 do 14 października 2009 roku, Klub Rotunda, ul. Oleandry 1, Kraków.