Od 13 października 2009 roku do 5 kwietnia 2010 roku w londyńskiej galerii Tate Modern można oglądać instalację Mirosława Bałki How it is. Projekt został okrzyknięty przez brytyjską prasę najlepszą dotąd instalacją w hali turbin. W Polsce można podziwiać rzeźbę AUSCHWITZWIELICZKA przygotowaną specjalnie na krakowski Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom. Do połowy przyszłego roku można ją podziwiać na Placu Niepodległości w Krakowie, a docelowo stanie przy ulicy Lipowej, przed budowanym Muzeum Sztuki Współczesnej.
AUSCHWITZWIELICZKA – rzeźba przygotowana dla Festiwalu Sztuk Wizualnych Art Boom w Krakowie jest pierwszą stałą pracą, którą artysta zrealizował w przestrzeni publicznej w Polsce. To efekt osobistej refleksji i doświadczeń, a także uważnej obserwacji zjawisk zachodzących we współczesnej kulturze. Jedno z nich znalazło swoje odzwierciedlenie w ogłoszeniu jednego z krakowskich biur turystycznych: W ciągu ośmiu godzin będą państwo mieli możliwość zwiedzenia obozów zagłady Auschwitz i Birkenau, a następnie – przepięknych kopalń soli w Wieliczce, zwiedzanie których dostarcza wspaniałej rozrywki. Auschwitz i Wieliczka zdają zlewać się w nim w jedno. W jeden, ośmiogodzinny pomnik współczesnej kultury – swoistą wędrówkę po jej podziemiach. Betonowa rzeźba w formie krytego naziemnego przejścia, z wyciętym w jego przykryciu napisem AUSCHWITZWIELICZKA ma 17 metrów długości, 2,5 metra wysokości, 2,5 metra szerokości i waży 17 ton.
Praca polskiego artysty jest najlepszą instalacją, jaka została dotychczas pokazana w hali turbin (…). To doświadczenie ponure, wprowadzające w zakłopotanie i odrobinę dziwaczne. Ale przy tym piękne – pisze The Times.
Praca Mirosława Bałki staje w rzędzie najbardziej udanych projektów w hali turbin – czytamy w dzienniku The Guardian.
Mirosław Bałka należy do najwybitniejszych i najbardziej znaczących artystów swojego pokolenia. Jego prace zdobyły uznanie krytyków, kuratorów i kolekcjonerów w kraju i w świecie. Artysta reprezentował Polskę na prestiżowych pokazach międzynarodowych: Biennale w Wenecji (1990, 1993, 2003, 2005), Documenta IX w Kassel (1992), Biennale w Sydney (1992), XXIV Biennale w São Paulo (1998), I Biennale w Liverpoolu (1999). Jego prace znajdują się w największych międzynarodowych kolekcjach sztuki, m.in.: Hirshhorn Museum and Sculpture Garden (Waszyngton), The Tate Gallery (Londyn), Museet for Samtidkunst (Oslo), Stedelijk Van Abbemuseum (Eindhoven), The Museum of Contemporary Art (Los Angeles), Kaiser-Wilhelm-Museum (Krefeld), Museum of Modern Art (Nowy Jork), Muzeum Sztuki (Łódź). W 1995 roku otrzymał Paszport Polityki, nagrodę za oryginalną twórczość plastyczną.