Do 30 listopada 2009 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie potrwa Bajit Chadasz – cykl Spotkań z Kulturą Żydowską. Bajit Chadasz organizowany jest od 15 lat i na stale wrósł w kalendarz zdarzeń Centrum Kultury Żydowskiej. Rozpoczyna się zawsze od Rosh-Hashana – Żydowskiego Nowego Roku i trwa do końca listopada. Bajit Chadasz znaczy po hebrajsku Nowy Dom. To także tytuł słynnego dzieła krakowskiego rabina Joela Sirkesa (1561-1640).
Projekt Centrum Kultury Żydowskiej związany jest zarówno z tradycją, pamięcią o niej, jest też zorientowany na przyszłość – poprzez promowanie wartości otwartego społeczeństwa obywatelskiego. To coroczne jesienne spotkanie z żydowską historią i kulturą, a także z polsko-żydowskim dziedzictwem duchowym ma miejsce we wrześniu, październiku i listopadzie – w okresie żydowskich Wysokich Świąt: Rosz Haszana (Nowy Rok), Jom Kipur (Sądny Dzień), Sukkot, Simchat Tora. Na program składają się wystawy, koncerty, pokazy filmowe, promocje książek, dyskusje panelowe, wykłady i spotkania z wybitnymi postaciami. Bajit Chadasz jest to forum dla dialogu obywatelskiego, a także dialogu międzyreligijnego. Adresowany jest do wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo Żydów polskich i sąsiedztwo polsko-żydowskie – przede wszystkim zaś do mieszkańców Krakowa.
Najbliższe wydarzenia:
18 października, godz. 18.00* / Koncert kameralny poświęcony twórczości Ernesta Blocha i Rachel Knobler w wykonaniu Bogusławy Hubisz-Sielskiej (altówka) i Mariusza Sielskiego (fortepian).
19 października, godz. 18.00 / Prof. Jan Błoński in memoriam – spotkanie z udziałem Jego Przyjaciół i Uczniów.
20 października, godz. 18.00 / Program Literacki Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki – wykład red. Adama Krzemińskiego (Polityka) oraz promocja atlasu pod tym samym tytułem, wydanego przez Wydawnictwo DEMART, 2008.
21 października, godz. 18.00 / Dwa powstania (1943 i 1944), dwie pamięci – wykład dr. Andrzeja Kunerta.
22 października, godz. 18.00 / Program Literacki Nie mów, że to ostatnia droga – promocja książki z relacjami ocalałych Żydów, zamieszkałych po wojnie w Chile, wydanej w Wiedniu w 2009 oraz spotkanie ze współautorką Heidi Behn z Chile (tłumaczenie symultaniczne).
23 października, godz. 18.00 / Po-lin. Okruchy pamięci – pokaz filmu dokumentalnego, pokazującego żydowskie życie w sztetlach w przedwojennej Polsce, w reżyserii Jolanty Dylewskiej (Polska, 2008r., 87 min.) i spotkanie z Autorką.
24 października, godz. 12.00 / Spotkanie z Aharonem Shabtaiem, pisarzem z Izraela, prowadzi Michał Sobelman, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury
26 października, godz. 18.00 / Program Literacki Synagogi Warszawy – spotkanie z dr. Eleonorą Bergman oraz promocja jej książki pt. Nie masz bóżnicy powszechnej, wydanej przez Wydawnictwo DiG, 2007
28 października, godz. 18.00 / Program Literacki Pociąg Kasztnera – prawdziwa historia nieznanego bohatera Holocaustu – promocja książki Anny Porter, wydanej przez Wydawnictwo Cyklady (2009), z udziałem Reginy Gromadzkiej i Michała Sobelmana.
29 października, godz. 18.00 / Wojna i pamięć. Dlaczego tak trudno się porozumieć? – wykład dr. Sławomira Kapralskiego.
2 listopada, godz. 18.00 / Sklep przy głównej ulicy – pokaz filmu fabularnego w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa (Czechosłowacja, 1965, 128 min.)
3 listopada, godz. 18.00 / Prof. Maria Orwid in memoriam – spotkanie z udziałem jej przyjaciół i uczniów.
4 listopada; godz. 18.00 / Borysław i jego przemysł naftowy w fotografii – wernisaż wystawy zorganizowanej wspólnie ze Spółką Poszukiwania Nafty i Gazu w Krakowie.
5 listopada, godz. 18.00 / Casus Iwana Groźnego (Iwana Demianiuka) – spotkanie z dr. Jackiem Wilczurem. Spotkania z Kulturą Żydowską potrwają od 20 września do 30 listopada 2009 roku w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17.