23 października 2009 roku o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się prezentacja nowej książki Jakuba Banasiaka Zmęczeni rzeczywistością. Książce towarzyszyć będzie dyskusja, którą poprowadzi Adam Mazur (Obieg/ CSW Zamek Ujazdowski). Czy w Polsce istniał surrealizm? Dlaczego malarze najmłodszego pokolenia odwracają się od otaczającej ich rzeczywistości? Czy zjawisko zmęczenia rzeczywistością można odnieść do twórczości innych artystów, niż tylko malarzy-nadrealistów?
Tadeusz Kantor miał powiedzieć, że w Polsce nie było surrealizmu, bo był katolicyzm. W obszernym wprowadzeniu omawiającym postawy surrealistyczne w sztuce polskiej XX wieku pogląd ten kwestionuje Agnieszka Taborska, konstruując tym samym ramę dla rozważań o surrealizmie XXI wieku. Nawrót do poetyk nadrealistycznych tytułowe zmęczenie rzeczywistością – to najbardziej wyraźna tendencja w polskim malarstwie ostatnie czasu. Dlaczego młodzi artyści odwrócili się od otaczającego ich świata? I czy ich postawa oznacza powrót sztuki dekoracyjnej i łatwej w odbiorze, czy też przeciwnie jest wyrazem konieczności przewartościowania istniejących modeli artystycznego zaangażowania?
Jakub Banasiak rozmawia z najważniejszymi nowymi nadrealistami: (Tymek Borowski, Tomasz Kowalski, Przemysław Matecki, Paweł Śliwiński, Jakub Julian Ziółkowski) a także z Piotrem Janasem, malarzem który antycypował postawy nadrealistyczne w sztuce polskiej XXI wieku. Materiał uzupełnia rozmowa z Hanną Rechowicz o surrealistycznym wątku w twórczości Edwarda Krasińskiego.
Wokół książki Zmęczeni rzeczywistością odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:
Jakub Banasiak krytyk, redaktor magazynu Obieg
Piotr Janas malarz
Stach Szabłowski kurator CSW Zamek Ujazdowski, krytyk
Agnieszka Taborska pisarka i historyczka sztuki
Piątek 23 października, godz. 19.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa.