Od 24 października do 27 listopada 2009 roku w Rzymie odbędzie się 7. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Festiwal jest organizowany przez Instytut Polski w Rzymie pod patronatami Urzędów Miasta i Prowincji Rzym, we współpracy z wieloma instytucjami włoskimi oraz przedstawicielstwami polskimi i zagranicznymi. Spotkania odbywają się w najbardziej prestiżowych przestrzeniach miasta, od Biblioteki Europejskiej, Villi Borghese, Akademii Węgierskiej, Akademii Francuskiej Villa Medici, Uniwersytetu La Sapienza, po kino Trevi, kino Aquila, Teatro Belli, kościół San Giorgio in Velabro, ośrodek książki Bibli, filharmonię jazzową Casa del Jazz i Accademia Santa Cecilia – Auditorium Parco della Musica.
Program siódmej edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie
24 i 25 października w teatrze marionetek San Carlino w Villa Borghese spektakl dla dzieci oparty na Małym Chopinie Michała i Joanny Rusinków.
25 października w kinie Trevi projekcje filmów z Januszem Gajosem Tam i z powrotem W. Wójcika i Mniejsze zło J. Morgensterna. Pomiędzy projekcjami spotkanie z aktorem.
26 października w galerii MLAC na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie wystawa instalacji Thanatos Polski Krzysztofa Bednarskiego poświęconej Jerzemu Grotowskiemu, z katalogiem, do którego wstęp napisał A. Bonito Oliva, w obecności kuratora J. Jedlińskiego.
26 października w Aula Magna Uniwersytetu projekcja zapisu Akropolis Grotowskiego, z prezentacjami F. Marottiego, M. Komorowskiej i J. Gurawskiego.
27 października w Akademii Francuskiej Villa Medici projekcja francuskiego filmu dokumentalnego o Grotowskim J. M. Drot’a, spotkanie z reżyserem.
27 i 28 października na Uniwersytecie La Sapienz sesja międzynarodowa poświęcona Grotowskiemu.
29 października w kościele San Giorgio in Velabro prezentacja włoskiego wydania wierszy ks. Jana Twardowskiego /wyd. Marietti/
3-6 listopada w kinie Nuovo Cinema Aquila przegląd filmów dokumentalnych o Grotowskim i zapisów jego spektakli, komentowanych przez reżyserów i współpracowników twórcy, w opracowaniu M. Fabbri.
3-22 listopada w Teatro Belli przegląd polskiej dramaturgii ostatniej dekady oraz lat 60.: Piaskownica M. Walczaka, Podróż do Buenos Aires A. Muskarii, Żegnaj Judaszu I. Iredyńskiego, Czapa, czyli śmierć na raty J. Krasińskiego, w wykonaniu włoskich grup teatralnych /w sumie 18 wieczorów/
7 listopada w foyer Audytorium Parco Della Musica otwarcie wystawy 80 fotografii Witkacego we współpracy z galerią Bunkier Sztuki. Po inauguracji wystawy – Stabat Mater Karola Szymanowskiego w sali koncertowej Akademii Narodowej Santa Cecilia /repliki 8 i 9 listopada/
12 listopada ostatnie spotkanie całorocznego cyklu Instytutu Polskiego Druga wojna światowa w polskim filmie. Projekcja Pasażerki A. Munka i Portrecisty I. Dobrowolskiego, ze wstępem autora monografii Munka prof. M. Hendrykowskiego. Prezentacja włoskojęzycznego katalogu przeglądu wydanego przez Instytut Polski i Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza, w obecności autorki prof. Małgorzaty Hendrykowskiej.
17 listopada w Villa Medici okrągły stół o wpływie Grotowskiego na powstanie sztuki ubogiej, z udziałem wybitnych artystów i badaczy, m.in. L. Flaszena, M. Pistoletto, G. Celanta, F. Tavianiego, F. Ruffiniego.
23 listopada w księgarni literackiej Bibli debata polonistów, tłumaczy i wydawców o eksplozji włoskich wydań literatury polskiej, jaką odnotowujemy w ostatnich dwóch latach.
24 listopada w Akademii Węgierskiej recital Lutosławski Piano Duo, w programie Dvorak, Brahms, Paderewski, Ligeti.
26 listopada w Bibliotece Europejskiej spotkanie w 90. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego, z udziałem córki pisarza Marty Herling, eseisty i wydawcy Francesca M. Cataluccio oraz aktora Giuseppe Cederny.
27 listopada koncert Anny Marii Jopek i jej zespołu w filharmonii jazzowej Casa del Jazz.
Sekcja poświęcona Grotowskiemu zyskała wielkie wsparcie Wydziału ds. Kultury Miasta Rzym – Miasto wydrukuje na własny koszt 1000 plakatów i 750 afiszów, które zawiesi w przestrzeniach publicznych. Wyda rónież 5000 katalogów naszego czterodniowego przeglądu filmów o Grotowskim. IP przygotował zawartość merytoryczną i projekty graficzne publikacji.