27 października 2009 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie pt.: Ulica Karmelicka. Spotkanie jest częścią cyklu pt.: Spojrzenia na warszawskie getto. Spotkania w cyklu Spojrzenia na warszawskie getto prowadzi Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, współautor książki Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Jacek Leociak o cyklu:
Będą to rozważania o getcie zapamiętanym i zapomnianym, o istniejącym tam i wtedy, oraz nieistniejącym tu i teraz, a więc o miejscu po getcie. Punktem wyjścia do rozważań będą konkretne miejsca, ulice, place, kamienice.
Karmelicka – komunikacyjny nerw getta, jedna z najbardziej zatłoczonych ulic, stanowiąca jedyne połączenie południowej i północnej części zamkniętej dzielnicy. Nazywana Gibraltarem lub wąwozem śmierci, była jednym z najbardziej złowrogich miejsc w getcie. Riksze, tramwaje, wozy, tłumy przechodniów wypełniały wąską przestrzeń. W czeluść ulicy wjeżdżały codziennie niemieckie więźniarki i samochody, krążące między pobliskim Pawiakiem a siedzibą gestapo w Al. Szucha. Niemcy często zatrzymywali się, by maltretować przechodniów. Dziś zniknęło skrzyżowanie z ulicą Leszno (obecnie Al. Solidarności); została jedynie wewnątrzosiedlowa ścieżka otoczona idyllicznym krajobrazem strzelistych topoli rosnących na malowniczych wzniesieniach.
27 października 2009 roku, godzina 18.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa.