Do 31 października 2009 roku w salach wystawowych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu oglądać można indywidualną wystawę malarstwa Joanny Krzysztoń. Prezentowane w Elektrowni dzieła pochodzą z lat 2004 – 2009.
Abstrakcyjne, wyciszone obrazy Joanny Krzysztoń o formach zaczerpniętych z mandali, o dużych, kościelnych rozmiarach i przeważnie centralnej kompozycji, sprzyjają koncentracji odbiorcy i skłaniają do medytacji. Sakralnego charakteru nadaje im również złoto, które w połączeniu z różnymi odcieniami brązów, stanowi element spajający eksponowany cykl dzieł. Tytułowy stan przejścia określają tu nawarstwienia faktur i nie do końca sprecyzowane kolory, które przywołują na myśl kruchość bytu i pokorę wobec tego, co nas przekracza – potęgi czasu i skończoności.
Stan przejściowy to niewątpliwie najbardziej twórczy okres – pisze Joanna Krzysztoń w katalogu wystawy – Jest w nim miejsce na poszukiwania, błędy, a nawet zwątpienie, musi pojawić się też wyrozumiałość dla własnej i cudzej słabości oraz otwarcie na nieznane, nieprzewidziane. W stanie przejściowym pojawia się też pytanie o skończoność własnej pracy. Czy obrazy, które maluję zostały zatrzymane w procesie tworzenia we właściwym momencie?
Joanna Krzysztoń studiowała malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1978 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni Jana Tarasina. W latach 1978-81 była członkiem teatru Akademia Ruchu w Warszawie. Od 1995 roku współpracuje jako stylistka z różnymi pismami poświęconymi wystrojowi wnętrz. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia) oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji i Bułgarii. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współprowadzi galerię 2b+r w Warszawie. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się głównie malarstwem.
Do 31 października 2009 roku, MCSW Elektrownia w Radomiu, ul. Kopernika 1