Do 20 listopada 2009 roku w Museo Laboratorio d’Arte Contemporanea Uniwersytetu Rzymskiego La Sapienza w Rzymie można oglądać wystawę Krzysztofa Bednarskiego Thanatos polacco. Omaggio a Jerzy Grotowski.
Wystawa Krzysztof Bednarskiego Thanatos polacco jest kolejną wersją zorganizowanej w marcu w Atlasie Sztuki w Łodzi wystawy Ku Górze. Hommage à Jerzy Grotowski. Poświęcona jest pamięci zmarłego przed 10 laty Jerzego Grotowskiego, z którym Krzysztof Bednarski związany był od początku swojej drogi artystycznej. Jest autorem plakatów do wyszstkich przedsięwzięć parateatralnchy powstałych w latach 1976 – 1981.
Tytuł rzymskiej wystawy to jednocześnie tytuł dzieła Bednarskiego z 1984 roku (kolekcja MN we Wrocławiu), które nawiązuje do ostatniego spektaklu Teatru Laboratorium z 1981 zatytułowanego Thanatos polski – inkantacje. Praca Bednarskiego stanowi zarazem epitafium zmarłych przyjaciół Teatru Laboratorium.
Na wystawie pokazany zostanie też cykl reliefow i rzeźb inspirowanych poematem Vision and Prayer z 1989 – 91, który nawiązuje w bezpośredni sposób do struktury, formy graficznej i symboliki poematu Dylana Thomasa o tym samym tytule. Wystawie towarzyszy tekst wybitnego krytyka Achille Bonito Olivy, który od dwudziestu lat opisuje twórczość artysty.
Thanatos polski stanowi preludium do cyklu Vision & Prayer – after Dylan Thomas. Bardzo ważne dla mnie było wystawienie ich razem w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego, w historycznej sali Apocalypsis cum figuris we Wrocławiu w 1996 roku, a więc za życia Grota. Wiem, że w swym eremie pod Pontederą, gdzie spędził ostatnie piętnaście lat życia, trzymał na stole, przy którym pracował, zdjęcie Thanatosa polskiego, tak jakby było dla niego zdjęciem rodzinnym… (Krzysztof Bednarski w rozmowie z Jaromirem Jedlińskim, 2008)
Wystawa Krzysztofa Benarskiego to jedno z wydarzeń obchodów Roku Jerzego Grotowskeigo w Rzymie. Instytut Polski w Rzymie wraz z Uniwersytemtem La Sapienza i Akademią Francuską (Villa Medici) przygotowują ponadto konferencję poświęconą rzymskiej działaności Grotowskeigo, pokaz odrestaurowanej kopii spektaklu Acropolis, pokaz filmu Jean- Marie Drot, przegląd dokumentów o Grotowskim spotkanie dedykowane związkom teatru ubogiego i arte povera z udziałem Germano Celanta, Michelangelo Pistoletta i Ludwika Flaszena. Koordynatorem Roku Grotowskiego w Rzymie jest Marina Fabbri.
Wystawa Krzysztofa Bednarskeigo
Kurator Jaromir Jedlinski
MLAC – Museo Laboratorio di Arte Contemporanea
Piazzale Aldo Moro, 5 (Università La Sapienza) ROMA
26.10 – 20.11. 2009
Wystawa w ramach Roku Jerzego Grotowskeigo we współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie