27 listopada 2009 roku w Krakowie rozpocznie się szesnasty Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Po zeszłorocznych obchodach 60-lecia polskiej animacji w tym roku program festiwalu wydaje się zrównoważony udziałem zagranicznych gości i licznych międzynarodowych zdarzeń festiwalowych.
Do konkursów obejmujących studenckie etiudy ze szkół filmowych (konkurs ETIUDA) oraz profesjonalne, studenckie i niezależne animacje (konkurs ANIMA) zgłoszono blisko 800 filmów z całego świata, spośród których zakwalifikowanych zostanie ponad 100 krótkich utworów, ubiegających się o statuetki Dinozaurów (ETIUDA) i Jabberwockych (ANIMA).
Rodzimym akcentem będzie w tym roku duży udział w festiwalu łódzkiej PWSFTviT, która zwyciężyła w zeszłorocznej rywalizacji na najlepszą szkołę filmową festiwalu, a w tym roku nie tylko zaprezentuje najlepsze studenckie etiudy z ostatnich lat, ale poprzez udział swoich pedagogów w znaczący sposób wpłynie na kształt tegorocznych scenariuszowych, reżyserskich, operatorskich i montażowych warsztatów filmowych. Warsztaty animowane poprowadzi natomiast Gil Alkabetz.
W dorocznych Autoportretach twórców animacji, które od lat stwarzają widzom okazję do podglądnięcia artystycznego warsztatu znakomitych filmowców podczas pokazów animacji na żywo, wezmą udział zagraniczni twórcy: jeden z najważniejszych czeskich artystów Jiři Barta, kontynuujący tradycję tamtejszej animacji lalkowej i przedmiotowej; przedstawi on m.in. swój najnowszy długometrażowy film Na strychu. Pozostałymi uczestnikami będą: Australijczyk Dennis Tupicoff, podobnie jak Barta nagrodzony przed laty na ówczesnym krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, Hieronim Neumann z Polski, a także jeden z najbardziej oryginalnych twórców światowej animacji Hindus Ishu Patel, realizujący od lat filmy w słynnej National Film Board of Canada, który oprócz udziału w projekcie Autoportretów podjął się roli przewodniczącego jury konkursu ANIMA.
Tegoroczną 10-tkę festiwalu E&A przygotował przyjeżdżający już trzeci rok z rzędu do Krakowa Gerrit van Dijk. W zestawie, skonstruowanym według zasady 1 + 10, w którym właściwą 10-tkę najlepszych poprzedzi film samego autora wyboru Ruszam się więc jestem, znajdą się znakomite, nieznane w Polsce animacje holenderskie. Stawce przewodzić będzie podziwiany od lat w Krakowie Paul Driessen ze swoim klasycznym dziełem Na ziemi, na morzu i w powietrzu.
Zbliżająca się polska premiera nagrodzonego na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury za szczególne wartości artystyczne filmu Las, debiutującego w filmie fabularnym Piotra Dumały, jest w tym roku znakomitym pretekstem do prześledzenia Ścieżek mistrzów: od animacji do fabuły. W tegorocznej części zaplanowanego na dwa lata projektu znajdą się obok filmów Dumały dzieła: jednego z Monty Pythonów – Terry Gilliama, krakowskiego klasyka Ryszarda Czekały, legendarnego pioniera polskiej szkoły animacji – Waleriana Borowczyka i Czeszki Michaeli Pavlatovej.
Znaczący udział w tegorocznym programie imprez towarzyszących będą miały krótko i pełnometrażowe francuskie filmy animowane. Ogromny, zawierający kilkanaście seansów udział tej kinematografii obejmie dokonania od czasów Chronopolis Piotra Kamlera do nowych filmów współczesnego lidera filmu animowanego dla widowni rodzinnej – Michela Ocelota. Jak co roku ważnym uzupełnieniem będą premierowe pokazy najnowszych pełnometrażowych filmów animowanych ze świata, w tym m.in. z: Estonii, Korei, Australii i Węgier. Zobaczymy zarówno filmy skierowane do widza dorosłego, jak i widowni familijnej, w tym: najnowsze dzieło Priita i Olgi Pärn Życie bez Gabrieli Ferri, belgijsko-francusko-irlandzkie Secret of Kells Tomma Morre’a, węgierskich Immigrants (L.A. Dolce Vita) Gabora Csupo i nowy film laureata Oscara Adama Elliota Mary i Max.
Jak zwykle bogaty i penetrujący nowe obszary program E&A uzupełnią najnowsze krótkometrażowe filmy szwajcarskie prezentowane przez SwissFilms, ubiegłoroczne filmy baskijskie prezentowane w ramach goszczącego na festiwalu kolejny raz programu KIMUAK oraz liczne krótkometrażowe animacje zebrane w narodowych zestawach, polecanych przez prestiżowe festiwale: portugalską CINANIMĘ, koreański SICAF, chiński CICDAF i największy festiwal w Ameryce Południowej – Anima Mundi. W dniu wręczenia nagród publiczność będzie mogła zobaczyć też Najlepszych z najlepszych – zestaw wybranych filmów, które znalazły się na słynnej liście 50 Champions of Animation, powstałej podczas odbywającej się ćwierć wieku temu Olimpiady Animacji w Los Angeles.
Wręczaną już po raz siódmy Nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga odbiorą w tym roku dwaj twórcy: Marcel Łoziński i Jacek Bławut.
Program tegorocznego festiwalu zamknie wizyta w nowosądeckim Miasteczku Multimedialnym gdzie festiwalowi goście wraz z zaproszonymi z Polski i zagranicy ekspertami wezmą udział w pierwszym seminarium Film przyszłości – w gościnie u Zbigniewa Rybczyńskiego. Prawdopodobne jest, że wydarzenie to wyznaczy jeden z głównych kierunków rozwoju imprezy w następnych latach.
27 listopada – 4 grudnia, Kraków