12 listopada 2009 roku w Galerii EL w Elblągu odbędzie się wernisaż wystawy PANIK/ Paweł Zaręba, Nicolai Angelov (Bułgaria) Malarstwo. Obiekty. Wystawa potrwa do 13 grudnia.
Nicolai Angelov urodził się w 1965 roku w Sofii w Bułgarii. Mieszka i pracuje w Berlinie. Jest wszechstronnie wykształcony artystycznie. Studiował w Akademii Sztuki w Sofii. W latach 1989-93 uczył się w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku. 1994/96 uczył się w HdK Berlin. Angelov w swej artystycznej karierze otrzymał wiele stypendiów i grantów na liczne działania: m.in.: 1994 Roczny Grant Galerii Sztuki Współczesnej w Lipsku, w 1995 roku – Philip Morris Stypendium, w 2000 Grant od Fundacji: Fundusz Kultury Saksonii. Autor wielu wystaw indywidualnych, a także uczestnik wystaw zbiorowych, głównie w Niemczech, ale też na Węgrzech, Rosji, Polsce, Holandii.
Paweł Zaręba – urodzony w 1965 roku w Warszawie. Artysta malarz, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Edukację artystyczną kontynuował w Lipsku w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki. Stypendysta m.in.: Kulturfonds w Berlinie. Uczestnik wielu wystaw oraz autor licznych projektów np.: 1990 – Sztuka bez pomieszczenia – Hannover, 1995 – Genius Loci – Lipsk, 1997 – Nos, projekt z Opera Lipską.
Początkowo Zaręba maluje ludzkie postacie, głowy, twarze, niekiedy w połączeniu z elementami architektonicznymi. Używa intensywnych barw kontrastowo połączonych. Z nastaniem lat 90. artysta zwrócił się w kierunku monochromii. W pracach staje się widoczna redukcja przedstawianego przedmiotu i początek czystej barwy. Zmagania Zaręby z przedmiotem obrazu, stopniowa rezygnacja z przedstawienia prowadzą do tego, że artysta traci zainteresowanie motywem. Po latach rozwijania swego malarstwa, artysta zdecydował, że głównym tematem jego twórczości artystycznej będzie kolor.
Zaręba w swym malarstwie szuka wyrazu na granicach jednobarwności, materii i faktury. W niektórych swoich obrazach kontynuuje konsekwentnie monochromie swojego malarstwa i uzupełnia kolor jako autonomiczną jakość (Winfried Konnertz) o aspekt lustrzanego odbicia, czyniąc obserwatora i przestrzeń elementami obrazu.
Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6, 82-300 Elbląg