Od 13 listopada 2009 roku w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można oglądać wystawę świetlnych obiektów Tomka Rygalika – Genotype. Zaprojektowana przez Tomka Rygalika instalacja jest przykładem strategii balansowania na granicy sztuki i użytkowego wzornictwa. Różnobarwne obiekty o prostej formie, nawiązują, jak mówi sam twórca, do archetypu klasycznej lampy z abażurem, funkcjonując w przestrzeni na zasadzie kontrolowanego pokrewieństwa barwy, proporcji i skali. Jak mówi projektant: Precyzyjnie dobrane elementy wspólne jednoczą rodzinę produktów w ich efektownej różnorodności – stąd też tytuł instalacji: Genotype. Zaprezentowane w CSW obiekty będą emitować światło o zmiennym natężeniu, pulsować, wyłaniać się z mroku, by następnie znów w nim się pogrążyć.
Świetlne obiekty instalacji zostały wykonane z materiału Corian®, wykorzystywanego głównie przy produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Projektant, traktując przemysłowy charakter materiału w kategoriach artystycznego wyzwania, zdołał wydobyć jego efektowne właściwości, takie jak przejrzystość, możliwość kształtowania pod wpływem temperatury oraz niewidocznego łączenia. Instalacja Genotype pokazywana była ostatnio w Londynie na wystawie Young Creative Poland, jako przykład polskiego, kreatywnego dizajnu podczas London Design Festival. W Pokoju z kuchnią w dniu otwarcia wystawy o godz. 20.00 Tomek Rygalik opowie publiczności o nowoczesnych strategiach projektowania i współpracy projektanta z przemysłem.
Tomek Rygalik urodził się w 1976 roku w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej, a potem Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla wielu firm projektowych w Nowym Jorku. Był konsultantem takich marek jak Kodak, Polaroid, MTV, Uniliver czy DuPont. W 2003 roku rozpoczął studia podyplomowe na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Prowadzi własne studio projektowe w Londynie i Łodzi. Współpracuje między innymi z takimi firmami jak: Moroso, Artek, Iker, Noti, Heal’s, ABR. i Ideal Standard. Prowadzi też pracownię projektowania PG13 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W projektach Tomka Rygalika, a także w tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność, czyli – jak sam mówi – ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokyo, Walencji. Jest laureatem kilku nagród projektowych: m.in. Rosenthal Design Award (2004), BSI Enviromental Design Award (2005), British Council Design Award (dwa projekty – 2005). Wraz z holenderskim projektantem Jorre van Astem są zwycięzcami międzynarodowej edycji Bombay Sapphire Martini Glass Competition 2005. Rygalik jest również projektantem mebli dla Pokoju z kuchnią, przestrzeni twórczego wypoczynku w toruńskim CSW.
Tomek Rygalik
otwarcie wystawy 13.11.2009, piątek, godz. 19.00
wykład Tomka Rygalika, Pokój z kuchnią, godz 20.00