Od 10 listopada 2009 roku, w Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie można oglądać monograficzną wystawę Jerzego Flisaka – jednego z bardziej popularnych polskich rysowników satyrycznych. Wśród ponad 130 zgromadzonych prac znajdują się m.in.: karykatury znanych postaci, rysunki wykonywane m.in. dla Polityki i Kultury oraz ilustracje do wydawnictw dziecięcych.
Wystawa Jerzy Flisak – rysunek satyryczny ma na celu zaprezentowanie kolekcjonerom i miłośnikom sztuki ciekawego segmentu rynku, jakim jest szeroko rozumiany rysunek satyryczny, ilustracja książkowa, karykatura i projekty graficzne. Znaczną część wystawianych prac stanowią rysunki karykaturalne znanych postaci ze świata kultury, sztuki i polityki. Do najbardziej znanych dzieł artysty należą satyryczne rysunki, jakie powstawały przez lata dla czasopism.
Jerzy Flisak urodził się w 1930 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zadebiutował w 1950 roku w konkursie ogłoszonym przez czasopismo satyryczne Szpilki. Był to zarówno początek jego kariery artystycznej, jak i wieloletniej współpracy z niniejszym magazynem, gdzie pełnił funkcję redaktora graficznego. Główne nurty twórczości Flisaka wyznaczają rysunki, w których artysta w sposób ironiczny komentował wydarzenia polityczne, sytuację społeczną oraz obyczajowość.
Obok prac o charakterze publicystyczno-moralizatorskim powstawały również przesiąknięte optymizmem drobne żarty obrazkowe oraz karykatury. Rysunki Flisaka ukazywały się na łamach Polityki, Kultury, Polski oraz Przeglądu Kulturalnego. Do najbardziej znanych należą serie: Krasnoludki są na świecie – cykl pięciuset rysunków opublikowanych w tygodniku Świat oraz Co robił nasz Bobik – przez ponad 20 lat drukowany w Świerszczyku.
Artysta zyskał również popularność jako autor plakatów do filmów m.in. Step, Waterloo, Pustynia Tatarów, Audiencja, Goście, Gracz, Wujaszek Wania. Tworzył projekty scenograficzne zarówno dla przedsięwzięć estradowych, jak i telewizyjnych. Współpracował przy realizacji piętnastu filmów animowanych m.in. Wyprawa do lasu, Imieniny cioci, Myszka i kot, Koncert świerszcza. W 1964 roku nakręcił film Ludwik do rondla.
Flisak zajmował się ilustrowaniem tomików satyrycznych, wierszy i prozy. Ozdabiał swoimi rysunkami utwory Krasickiego, Kryłowa, Konopnickiej, Leśmiana, Tuwima, Makuszyńskiego, Tuwima czy Brzechwy.
Wystawę prac Jerzego Flisaka można oglądać do 28 listopada w Salonie Wystawowym Marchand przy placu Konstytucji 2, Warszawa