17 listopada 2009 roku o godz. 18.00 w siedzibie Fundacja Bęc Zmiana w Warszawie odbędzie się kolejne się kolejna Czytanka dla robotników. Tym razem zaprezentowana zostanie książka Dystynkcja Pierre’a Bourdieu. To jedna z najważniejszych książek socjologicznych XX wieku. Bourdieu realizuje w niej gigantyczny empiryczny projekt badawczy , który sam określa mianem społecznej krytyki władzy sądzenia.
Co to znaczy mieć gust, czym jest gust prawomocny, co to jest sztuka wysoka, jakie są społeczne i polityczne stawki tego, co pozornie jawi się jako dziedzina wolnego ducha? To główne pytania, z którymi mierzy się socjolog. Bourdieu jest przywiązany do demaskacyjnej funkcji socjologii. Nie wystarczy opisać reguły tego, co robią ludzie, trzeba odsłonić sens tego, co robią, sens który często pozostaje przed nimi samymi ukryty.
W drugiej części czytanek gość specjalny Marek Sobczyk przedstawi elementy swojego projektu teoretyczno-artystycznego: Psycho/somo/socjo analizę. Sobczyk będzie ucieleśniał, uspołeczniał i upsychiczniał to, co polityczne i artystyczne.
Czytanki dla robotników sztuki to cykl seminariów w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy 2009. Nawiązują do tradycji otwartych uniwersytetów, artystycznych grup samokształceniowych i wolnej edukacji.
17 listopada, godz. 18.00, Fundacja Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65, Warszawa