Ogłoszony został program współpracy między Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie a Maxim Groki Theater w Berlinie (w latach 2009-2011) w ramach projektu Wanderlust (pragnienie podróży, poznania świata).
Główną ideą międzynarodowego projektu WANDERLUST, ogłoszonego przez Kulturstiftung des Bundes (Federalną Niemiecką Fundację Kultury) jest przekraczanie granic i rozszerzanie horyzontów. Wspópraca między Starym Teatrem a Maxim Gorki Theater w ramach tego projektu polegać będzie na na realizacji trzech, stopniowo coraz bardziej zaawansowanych artystycznie i logistycznie etapów – od wymiany przedstawień, przez koprodukcję spektaklu, przygotowanego przez tę samą ekipę realizatorów i prezentowanego w obu krajach, aż po rozgrywający się w pozateatralnej przestrzeni projekt Berlin-Kraków Ekspress.
Odległość pomiędzy Krakowem a Berlinem w linii powietrznej wynosi 529 km, to mniej więcej tyle samo, co między Berlinem i Monachium czy między Krakowem a Gdańskiem. To 529 km bolesnej i burzliwej koegzystencji, pełnej wzajemnych uprzedzeń i konfliktów. Materiały i dokumenty na temat historii wojen, okupacji, zniszczeń i wypędzeń wypełniłyby 529 km półek. To wywołuje dystans i mentalną barierę pomiędzy Polakami i Niemcami, wpływa na wzajemne kontakty i przesłania to, co oba nasze narody mogłoby łaczyć. We wspólnym polsko-niemieckim projekcie TEATR, jako pociąg ekspresowy z historii do współczesności, ma umożliwić pokonanie tego kulturowego dystansu między Krakowem a Berlinem.
Tytułowe 529 kilometrów oznacza bowiem nie tylko geograficzną odległość między Krakowem i Berlinem w linii prostej, ale także stanowi metaforę dystansu, jaki dzieli te dwa miasta w sferze symbolicznej, spowodowanego wydarzeniami historycznymi, różnicami kulturowymi i ekonomicznymi; dystansu który obecnie, w momencie wejścia do Unii Europejskiej, ulega stopniowemu skróceniu, także dzięki teatrowi oraz spotkaniom i wspólnym projektom artystów obu stron.
130.000 mieszkańców Berlina, mówiących po polsku, tworzy w nim średniej wielkości miasto, w którego historii polscy imigranci odcisnęli silne piętno. Kraków z kolei, pozostając przez lata pod wpływem tradycji niemieckojęzycznej, stał się częścią kulturowego tygla o znaczeniu wykraczającym poza regionalne granice. Przede wszystkim zaś – oba miasta są europejskimi metropoliami, w których toczy się żywe, zorientowane na wymianę międzynarodową życie kulturalne. Berlin i Kraków łączy ta sama nadzieja na życie w Europie, która występujące w niej różnice i stojące przed nią wyzwania – zarówno ekonomiczne jak i społeczne – będzie potrafiła rozwiązywać na drodze współpracy i wymiany doświadczeń, a nie konfrontacji. Mamy też podobne doświadczenia wynikające z realizacji (nieudanego) projektu, jakim była budowa komunizmu w Europie, a po 1989 roku – proces ustrojowej transformacji, co rozszerza wachlarz wspólnych przeżyć.
Współpraca obu teatrów w ramach programu Wanderlust nie jest sprawą przypadku: obie sceny mają już za sobą wspólne artystyczne przedsięwzięcia – Armin Petras, reżyser, obecnie dyrektor Teatru Gorkiego zrealizował w Starym Teatrze spektakl Ósmy dzień tygodnia według Marka Hłaski, a Michał Zadara, reżyser stale współpracujący ze Starym Teatrem, zrealizował w berlińskim teatrze spektakl Ozonkinder inspirowany opowiadaniem Dzieci słońca Maksyma Gorkiego.
Wspólny projekt Kraków – Berlin: 529 km Historii z Przyszłością ma składać się z trzech zasadniczych częsci, nad którymi praca toczy się równolegle i które będą się wzajemnie dopełniać. Zaplanowane przez oba teatry działania obejmują:
I wymianę spektakli
II pracę nad wspólną inscenizacją
III prezentację w formie teatralnej podróży pociągiem projektów przygotowanych i zrealizowanych przez młodych artystów z obu krajów