3 grudnia 2009 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się Cykl XX/XXI. Sztuki audiowizualne i nie tylko. W ramach cyklu między innymi wykłady o architekturze, filmie i nowych mediach, fotografii i nowej sztuce.
ARCHITEKTURA
Cykl wykładów poświęcony jest historii architektury nowoczesnej. Poruszone zostaną wybrane zagadnienia z zakresu urbanistyki i architektury ostatnich dwustu lat.
3 grudnia, godz. 18.00
Panoptikon – postoświeceniowe miasto jako narzędzie społecznej kontroli prowadzenie: Dorota Jędruch – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UJ, interesuje się sztuką współczesną, architekturą modernistyczną i historią budownictwa socjalnego; uczy w liceum.
17 grudnia, godz. 18.00
Oblicza siły międzywojennej architektury dyktatur / prowadzenie: Michał Wiśniewski – historyk sztuki, architekt, stypendysta Fulbrighta, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury.
FILM I NOWE MEDIA
Jak wybudować pomost między dwiema kulturami? Wzajemne związki pomiędzy sztuką, nauką i technologią. Spotkania prezentują związki pomiędzy sztuką a pojawiającymi się technologiami oraz wzajemne zależności odkryć naukowych i teorii, jakie stają się inspiracją dla artystów.
21 grudnia, godz. 18.00
Komputer jako medium czy narzędzie? Rozwój sztuki komputerowej – początki grafiki, animacji, poezji i rzeźby tworzonych za pomocą komputera, prowadzenie: Joanna Walewska – doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ i Filozofii UJ, studentka Media Art History na Danube University w Krems w Austrii. Interesuje się związkami pomiędzy sztuką i technologią.
FOTOGRAFIA I SZTUKA. Strefy wpływów.
Wykłady pokazują skomplikowane i zmienne relacje pomiędzy sztuką i fotografią. Fotografia narodziła się w XIX wieku, czyli w czasie wielkich przemian kulturowych. Stary świat powoli ustępował miejsca nowemu zafascynowanemu rzeczywistością, teraźniejszością i maszynizacją. Rodziło się awangardowe myślenie, gloryfikujące nowoczesność i eksperyment. Razem ze zmieniającym się podejściem do sztuki ewoluowała pozycja fotografii. Początkowe naśladownictwo pełne kompleksów ustąpiło miejsca tryumfującej dominacji medium fotograficznego. Niezwykła popularność fotografii, aczkolwiek już w zmienionym kontekście, utrzymała się także w czasach ponowoczesnych.
8 grudnia, godz. 18.00
Fotografia w pracowni malarskiej / prowadzenie: Monika Kozień – historyk i krytyk sztuki, pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kurator wystaw (m. in. współautorka niezależnego projektu domowatmosfera oraz 5. Krakowskiej Dekady Fotografii Rzeczywsitość a dokument).
DESIGN
Cykl wykładów poświęcony jest teorii designu oraz jego oddziaływaniu na kształt i kierunek procesów społecznych i kulturowych. Sztuka projektowania zostanie zaprezentowana jako istotna dziedzina życia codziennego, swoisty fenomen, który winien być studiowany z wielu perspektyw i rozumiany interdyscyplinarnie.
10 grudnia, godz. 18.00
Design jako choreografia życia codziennego – rytualny/ceremonialny charakter design. Prowadzenie: Jacek Smolicki – absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Experience Design na Wydziale Interdyscyplinarnym Konstfack University of Art, Craft and Design w Sztokholmie. Designer i badacz w obrębie szeroko rozumianego designu. Interesuje się zarówno działalnością praktyczną, jak i eksplorowaniem teorii sztuk projektowych, które uważa za niezwykle istotne jeśli chodzi o oddziaływanie na kształt i kierunek procesów społecznych czy kulturotwórczych.
W SZTUCE MARZENIA STAJĄ SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ
Cykl wykładów dotyczących sztuki drugiej połowy XX wieku i pierwszej dekady XXI wieku poświęcony jest marzeniom i fantazjom, nierzadko utopijnym snom, które dzięki sztuce i za jej pośrednictwem miałyby się stawać rzeczywistością. Tytuł cyklu jest cytatem, który został zaczerpnięty z prac Katarzyny Kozyry z lat 2003-2006, prezentowanych przez artystkę pod tym właśnie tytułem. Spotkania pokazują i objaśniają prace artystów amerykańskich, latynoskich oraz europejskich. Tak różnorodne prezentacje umieszczone są w szerszych ramach kulturowych, tworząc społeczny, polityczny, estetyczny i filozoficzno-literacki kontekst wykładów.
11 grudnia, godz. 18.00
Objaśnianie marzeń sennych III: American Dream? / prowadzenie: Wojciech Szymański – doktorant w Instytucie Historii Sztuki UJ. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat postminimalizmu w latach 90. Zajmuje się sztuką i teorią sztuki drugiej połowy XX wieku. Aktualne zainteresowania: wizualizacje choroby i śmierci, etyczny wymiar sztuki, historia historii sztuki, metahistoria. W Muzeum Narodowym w Krakowie prowadził cykl Sztuki wizualne drugiej połowy XX wieku.
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Sala U Samurajów