W dniach od 20 do 22 listopada 2009 roku w warszawskim Kinie Kultura potrwa przegląd europejskiej animacji, kina eksperymentalnego i nowych form audiowizualnych FE FEST 09, którego organizatorem jest Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wybór tematyki przeglądu jest ściśle powiązany z hasłem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 ustanowionym wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. To właśnie w filmie eksperymentalnym i animacji, kreatywność i innowacyjność przejawiają się ze szczególną siłą inspirując do nowego postrzegania świata.
Dzięki współpracy z Centrum Sztuki WRO z Wrocławia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie widzowie będą mogli zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami w kinie eksperymentalnym i artystycznym. Obok realizacji kina eksperymentalnego w programie festiwalu znajdą się filmy animowane. Trzy dni festiwalu to więc również prawdziwa uczta dla miłośników animacji.
W drugim dniu przeglądu odbędzie się retrospekcja europejskiej animacji ze szczególnym, uwzględnieniem polskiej szkoły animacji, w ramach trzech bloków tematycznych: Muzyka, Literatura, Lalka. Podczas przeglądu zostaną pokazane nagrodzone i wyróżnione realizacje z ostatnich lat z najważniejszych europejskich festiwali animacji i nowych form audiowizualnych takich jak: Annecy (Francja), Ars Prix Electronica (Austria), Imagina (Francja, Monako), Onedotzero (Wielka Brytania), Animator (Polska). Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i wykłady wprowadzające.
Prezentowane filmy były nominowane, a nierzadko otrzymały statuetki Oscara. Są wyrazem innowacyjności, świadczą o kreatywności ich twórców i pozostają niezależnym spojrzeniem na współczesny świat. Składają się na obraz kina awangardowego.
Chorwackie kino eksperymentalne – pokaz filmów eksperymentalnych przygotowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zainteresować widza niezależną twórczością artystów bałkańskich. Warto zwrócić szczególną uwagę na film Duišana Vukotića, pt. Substitute, nagrodzony Oskarem w 1962 r.
Wprowadzenie do sztuki mediów. Pogadanka audiowizualna – ilustrowany animacjami wykład na temat współczesnych kierunków w sztuce na podstawie kilku ostatnich edycji Biennale Sztuki Mediów WRO, ma na celu przybliżenie takich zagadnień, jak: interaktywność i performatywność, audiowizualizm, przestrzeń hybrydyczna, relacje między wymiarem dotykalnym i tekstowym, oderwanie obrazu od ekranu czy rozbicie ekranów w przestrzeni.
WRO 09 in tour – prezentacja najciekawszych prac 13. Biennale Sztuki Mediów WRO 09. Zróżnicowane tematycznie i formalnie obrazy ukazują współczesne nurty i tendencje w zakresie sztuki wideo. Wyrafinowane kompozycje wizualne są jednocześnie próbą nowej, eksperymentalnej narracji otaczającej nas rzeczywistości.
Doors of perception – pokaz składający się z dziesięciu krótkich form, przygotowany przez Centrum Sztuki WRO ma przede wszystkim zwrócić uwagę na nowe media stające się środkami wyrazu artystycznego. Dzięki nim, mimo niedosłowności przekazu wizualnego w filmie The Garden, widz nie ma żadnych trudności z opowiedzeniem szczegółów historii, choć właściwie nie zostały mu one pokazane. We Frame opowieść nie rozgrywa się bezpośrednio na oczach widzów, ponieważ kamera niejako sama obserwuje toczącą się akcję, przemieszczając się z jednego skrajnego punktu w drugi; Besenbahn z kolei ma nam przypomnieć, że animowany obraz nie mógłby istnieć bez pojedynczych kadrów.
Onedotzero – Onedotzero jest inicjatywą zawiązaną w 1996 r., w odpowiedzi na dynamicznie rozwijającą się twórczość z pogranicza sztuki, reklamy i innych dziedzin, przy zastosowaniu nowoczesnych technik audiowizualnych. Inicjatywa kolekcjonuje wszelkiego rodzaju krótkie formy sztuki filmowej i elektronicznej, aby prezentować je podczas festiwali i przeglądów na całym świecie. Warszawskie pokazy przedstawiają twórczość europejskich autorów prezentowaną podczas przeglądu zorganizowanego przez onedotzero w roku 2008.
Animacja i lalka – przekrojowa prezentacja dokonań twórców animacji lalkowej. Pokaz otwiera Zemsta operatora z 1911 roku, zrealizowana przez Władysława Starewicza, ojca i niedoścignionego mistrza animacji lalkowej. Punch and Judy (1966) Jana Svankmajera przenosi reguły teatru do filmu, konfrontuje ożywione z nieożywionym, uduchowione z mechanicznym. Bracia Quay, inspirowani prac mistrza w filmie Gabinet Jana Svankmajera (1984) wprowadzają nas w arkana świata animacji. Na koniec szczególnie polecana Madame Tutli-Putli, niesamowita opowieść o zacieraniu różnic między rzeczywistością a światem wyimaginowanym, nagrodzona nominacją do Oscara w 2007 roku.
Animacja i literatura – prezentacja utworów zainspirowanych klasyką światowej literatury. Brak warstwy słownej skutkuje bogactwem użytego w animacjach języka wizualnego. Aleksander Alexieff interpretuje utwór Gogola Nos za pomocą ekranu szpilkowego. Piotr Dumała rzeźbi i maluje na płytach gipsowych Łagodną Dostojewskiego. Bracia Quay przedstawiają Ulicę Krokodyli Brunona Schulza, tworząc dekoracje i wprowadzając w nie lalki. W interpretacji opowiadania Hemingwaya Stary człowiek i morze Aleksander Petrov nanosi palcami farbę na szkło.
Animacja i muzyka – jeden z najciekawszych pokazów organizowanych podczas FE Fest 09 stara się przybliżyć widzowi rolę muzyki w animacji. Przegląd rozpoczyna się filmem Rhythmus 21, zrealizowanym przez Hansa Richtera w 1921 roku. Godny polecenia jest jeden z najlepszych filmów w historii animacji światowej, zrealizowany w 1958 roku przez Len Lye, Free Radicals, a także nagrodzone Oscarem za najlepszy krótki film animowany w 1982 roku Tango Zbigniewa Rybczyńskiego. Nagrodzona Oscarem w 2008 roku interpretacja baletu Sergiusza Prokofiewa w Piotrusiu i wilku, aż w końcu światowi klasycy gatunku – bracia Quay i ich najnowszy film Inventorium śladów, zainspirowany twórczością i życiem Jana Potockiego, autora: Rękopisu znalezionego w Saragossie, zamykają pokaz.
Annecy 2009 – pokaz filmów krótkometrażowych i debiutów filmowych nagrodzonych, bądź wyróżnionych na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Annency 2009, który jest największym międzynarodowym wydarzeniem, poświęconym w całości animacji i od 50 lat promuje animację jako środek artystycznego wyrazu. Rocznie na festiwalu prezentowanych jest blisko 500 filmów. Warszawski pokaz w ramach FE Fest 09 zaprezentuje siedem nagrodzonych w bieżącym roku form krótkometrażowych.
Animator 2008 i 2009 – animator to najmłodszy, a zarazem największy festiwal filmów animowanych w Polsce. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona była wzajemnym relacjom pomiędzy animacją a ilustrującą ją muzyką. Wielu projekcjom podczas festiwalu towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo, zarówno przez trio jazzowe, jak i orkiestrę symfoniczną. Prezentowane podczas FE Fest 09 filmy zostały wybrane spośród obrazów nagrodzonych w latach 2008 i 2009.
Prix Ars Electronica 2008 i 2009 – nagroda Ars Electronica jest przyznawana od 1987 roku podczas dorocznego festiwalu sztuki elektronicznej organizowanego w Linz. W bieżącym roku zgłaszane prace zostały nagrodzone m.in. w kategoriach: animacja komputerowa, muzyka cyfrowa, sztuka hybrydowa, sztuka interaktywna, społeczności cyfrowe, media. Podczas dwóch projekcji w ramach warszawskiego FE Fest 09 zostaną zaprezentowane filmy nagrodzone i wyróżnione w latach 2008 i 2009 roku.
Imagina Trips 2006/2007/2008 – Festiwal IMAGINA jest największym organizowanym obecnie wydarzeniem promującym szeroko pojmowaną twórczość cyfrową. Najlepsze spośród prezentowanych podczas dorocznych festiwali obrazy są publikowane w kolekcjach DVD pod nazwą Imagina Trips. Pokaz zamykający FE Fest 09 jest przeglądem 22 filmów, reklam i wideoklipów wyselekcjonowanych przez jury festiwalu IMAGINA w latach 2006, 2007 i 2008. Wysoce emocjonalne, futurystyczne i często przedziwne kreacje przenoszą widza w świat sztuki filmowej trzeciego tysiąclecia.