Od 24 listopada do 12 grudnia 2009 roku w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze potrwa wystawa II Międzynarodowego Pleneru Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2009.
W dniach od 3 do 11 lipca 2009 roku w Szklarskiej Porębie – historycznym ośrodku hutnictwa szkła, odbył się II Międzynarodowy Plener Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal, w którym udział wzięli wybitni artyści z Polski, Czech i Słowacji. Artyści na co dzień wykorzystujący w swoich pracach rozmaite sposoby obróbki szkła tym razem skupili się na technikach hutniczych. Sprzyjał temu niemalże alchemiczny, tajemniczy klimat panujący na tegorocznym Ekoglass Festiwal. Innym, ważnym aspektem festiwalu był jego proekologiczny charakter. Do wyrobu szklanych obiektów użyto odpadów i tzw. stłuczki szklanej, a także przyjaznych dla środowiska pieców do wytopu szkła.
Prace były wykonywane w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie oraz w piechowickiej hucie Szkła Kryształowego Julia. Również dawna, przez dziesiątki lat nieczynna, niegdyś najwyżej położona huta Carlsthal, obecnie Stacja Turystyczna Orle, w Górach Izerskich ponownie buchnęła żarem i gorącem hutniczego pieca.
Artyści: Z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, Karolina Spiak z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Oldřich Pliva , Jíři Šuhájek ze Słowacji: Patrik Illo i Martin Muranica.
Andrej Nemeth – uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, emalierstwo, ceramikę i szkło. Laureat dwóch złotych medali za dekoracyjne i niedekoracyjne grafiki, Dubnica nad Váhom, Słowacja, 1968; Grand Prix na Międzynarodowym Sympozjum Emalierskim w Kecskemét, Węgry, 2002 ; Grand Prix Rzeźby w Piaskowcu na Międzynarodowym Sympozjum w Hredle, Czechy, 2004. Mieszka i tworzy w Kutnej Horze w Czechach.
Beata Damian-Speruda – uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Małgorzaty Dajewskiej. W latach 2001-2003 prowadziła we Wrocławiu pracownię projektowania i realizacji witrażu i szklanych przedmiotów. Od 2008 r. pracownik techniczny w Pracowni Palników Katedry Szkła ASP we Wrocławiu. Oprócz szkła unikatowego i użytkowego zajmuje się meblarstwem, malarstwem oraz rysunkiem (również na szkle).
Igor Wójcik – uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2003. Tworzy w dziedzinie szkła, fotografii, instalacji, filmu, malarstwa, rzeźby, grafiki i muzyki. Na początku lat 90. XX w. był członkiem grup artystycznych: Karuzela Braders, Gabinet Operacji Plastycznych i Odnowy Uczuć oraz rockowo-alternatywnej grupy muzycznej Poławiacze Pereł z Odry. Jest twórcą koncepcji artystycznej Sztuka Zjawiskowa (Art of Appearance), oraz cyklów prezentacji pt.: Mechabiotyle (od 1992), Postindustrium (od 1994) i Miejsce wyboru (od 1998). Stypendysta Fine Art’s Ateliers of Hollywood w USA i Atlantic Region Learning Center w Kanadzie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Jakub Berdych – w latach 1968-1971 uczęszczał do Wyższej Szkoły Artystyczno-Przemysłowej w Pradze (Vysoká škola umělecko-průmyslová), na której następnie wykładał w latach 1975-1983. Od 2003 r. wykładowca Uniwersytetu Technicznego w Libercu, Czechy. Zajmuje się dizajnem i restauracją dzieł sztuki. Ostatnio swoje prace prezentował w galerii DOX w Pradze.
Jiři Šuhájek – uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, Czechy, w pracowni prof. Stanislava Libenskiego, 1964. W latach 1968-1971 r. studiował w Royal College of Art w Londynie, Anglia. W 1971 pracował we włoskich hutach szkła w Venini i Murano. W latach 1972-1979 był projektantem w Studio Moser w Karlowych Varach, Czechy. Prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych w USA, Anglii, Holandii, Japonii i Szwecji. Jest członkiem honorowym Rosyjskiej Akademii Sztuki. Zajmuje się szkłem unikatowym i użytkowym oraz malarstwem i rysunkiem. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień.
Karolina Spiak – uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni dr Pauliny Komorowskiej-Birger na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim, 2007. W latach 2007-2009 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uzyskując dyplom ze szkła pod kierunkiem prof. Małgorzaty Dajewskiej. Oprócz działalności w dziedzinie sztuki zajmuje się edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych (także w ramach szkolenia zawodowego dla nauczycieli sztuki). Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
Maciej Zaborski – ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych. W latach 1976-1985 pracował w przemyśle szklarskim, początkowo jako szlifierz, następnie jako nauczyciel zawodu. W 1986 r. otrzymał tytuł mistrzowski. W latach 1985-1991 prowadził własny warsztat rzemieślniczy, projektując i wykonując szkła grawerowane. Od 1996 r. pracuje jako grawer na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1998 r. jest członkiem ZPAP we Wrocławiu. Od 1992 r. zajmuje się szkłem unikatowym. Laureat Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przyznanej w 2003 r. oraz Nagrody Regionu Rems-Murr, 2005.
Małgorzata Dajewska – uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, 1982. Od 1984 r. pracuje w ASP we Wrocławiu. W latach 1996-2002 zajmowała stanowisko kierownika Katedry Szkła, w latach 2005-2008 stanowisko dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła. Obecnie prowadzi pracownię szkła artystycznego w Katedrze Szkła ASP we Wrocławiu.
Mariusz Łabiński – uzyskał dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego i prof. Małgorzaty Dajewskiej, 1993. Od 1994 pracownik ASP we Wrocławiu. W latach 2006-2008 kierownik Katedry Szkła, obecnie adiunkt w pracowni prof. M. Dajewskiej. W swej twórczości najczęściej posługuje się technikami obróbki szkła na zimno. Jego doświadczenia zawodowe związane są również ze szkłem wykonywanym w hucie i zgrzewanym w piecu elektrycznym.
Martin Muranica – w latach 1999-2003 studiował na Wydziale Szkła Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie pod kierunkiem doc. Juraja Gaduli. W 2003 r. studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Szkła prof. Małgorzaty Dajewskiej, w 2004 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze w Pracowni Rzeźby prof. Jana Hendrycha oraz w 2005 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Rzeźby prof. Christosa Mandziosa. Zajmuje się szkłem, rzeźbą oraz instalacją. W latach 2003 – 2009 prezentował swe prace na wystawach indywidualnych w Polsce, Czechach, Słowacji i we Włoszech.
Marzena Krzemińska – uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Dajewskiej 2006. W 2007 r. projektant w Villa Glass Studio w Krośnie. Od 2009 r. asystent w Pracowni Szkła prof. M. Dajewskiej w ASP we Wrocławiu. Zajmuje się szkłem formowanym na zimno. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2005-2006 oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska w 2009 r. Swoje prace prezentowała na wystawie indywidualnej Abberacje w Galerii BB we Wrocławiu, 2007 i w Galerii BB w Krakowie, 2008 oraz w Glasgalerie Loes Reek w Alkmaar, Holandia, 2008 r.
Oldřich Pliva – uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Pradze pod kierunkiem prof. Stanislava Libenskiego i doc. V. Plátka, 1971. Tworzy obiekty unikatowe ze szkła optycznego formowanego na zimno. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych m.in.: w Galerii Karolina, Praga, Czechy, 1975; Heller Gallery, Nowy Jork, USA, 1983; Glass-Galerie, Lucerna, Szwajcaria, 1986; Badisches Landesmuseum, Karlsruhe, Niemcy, 1987; Galerie Alte Schmiede, Wiedeń, Austria, 1991; Muzeum Czech Zachodnich, Liberec, Czechy, 1994.
Patrik Illo – w latach 1992-1998 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie pod kierunkiem prof. Juraja Gavuli oraz prof. Juraja Čarnego. W roku 1997 studiował na Uniwersytecie w Newcastle, Wielka Brytania, w 1999 r. na Cite Internationale des Arts w Paryżu, Francja. Zajmuje się szkłem użytkowym i unikatowym oraz instalacją. Pracował jako projektant dla hut szkła w Lednické Rovne (Słówacja) oraz w Krośnie. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych na Słowacji, w Czechach i Niemczech oraz wystawach zbiorowych na Słowacji, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Francji i Danii, m.in.: Biennale Design Saint-Etienne, Francja, 2006 r.; European Glass Context na Bornholmie, Dania, 2008. Jest finalistą konkursu o Nagrodę Oskara Čepaná w 2007 r.
Honorowy Patronat:
Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Arkadiusz Wichniak – Burmistrz Szklarskiej Poręby
Wernisaż: 23 listopada 2009, godz. 17.00
Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Oddział w Szklarskiej Porębie Dom Gerharta Hauptmanna, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, Stowarzyszenie Człowiek na Granicy, Stowarzyszenie WrocławPro
Partnerzy: Czeskie Centrum w Warszawie, Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Towarzystwo Izerskie, Leśna Huta w Szklarskiej Porębie