W dniach od 2 do 4 grudnia 2009 roku w Katowicach, Opolu i Bytomiu odbędą się spotkania z Wolfgangiem Templinem. W kontekście przypadającej w tym roku 20. rocznicy przemian w Europie, a w szczególności wydarzeń 1989 roku w Polsce i Niemczech, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce organizują cykl spotkań pod wspólnym tytułem Jesień Narodów 1989, który ma na celu przypomnienie obrazu tych przełomowych zdarzeń XX w. oraz przedstawienie dróg ku wolności, jakie zostały onegdaj pokonane przez kraje byłego bloku wschodniego i ich obywateli.
Wolfgang Templin – świadek i aktywny uczestnik Jesieni Narodów – przyjmując rolę przewodnika poprowadzi nas nie tylko ścieżkami wydarzeń 1989 roku, ale także wydarzeń do nich prowadzących, opowie m.in. o współpracy polskiej i niemieckiej opozycji, o trudnych życiowych wyborach, o początkach i rozkwicie ruchu obrony praw obywatelskich, o walce opozycji z socjalistycznym reżimem.
Wolfgang Templin – opozycjonista NRD, współzałożycielem grupy opozycyjnej Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka (Initiative Frieden und Menschenrechte), filozof, publicysta, pracownik naukowy Pełnomocnika ds. Dokumentów Służb Bezpieczeństwa (Akt Stasi).
2 grudnia, godz. 11.30 / Sala Rady Wydziału, ul. Bankowa 11, I p., Uniwersytet Śląski, Katowice
Polska i niemiecka opozycja. Droga NRD ku wolności i współpraca z Solidarnością
Partner: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
3 grudnia, godz. 18.00 / Sala A-moll, Hotel Mercure, ul. Krakowska 57/59, Opole
Ruch obrony praw obywatelskich w Niemczech: wczoraj – dziś – jutro. Przykład: Wolfgang Templin
4 grudnia, godz. 11.00 / Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
Od zaangażowanego młodego komunisty do opozycjonisty i działacza na rzecz praw człowieka i obywatela. Historia Wolfganga Templina
Czas trwania każdego spotkania: około 120 minut.
Kontakt i zgłoszenia telefonicznie, faksem bądź mailem do 30 listopada, formularz zgłoszeniowy na ww.haus.pl/pl/opis/20091117.html
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce