27 i 28 listopada 2009 roku o godz. 20.00 w Teatrze Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Jesienin w reżyserii Józefa Opalskiego.
Spektakl muzyczny. Jego bohaterem jest tragiczne i szalone życie Sergiusza Jesienina. Życie, utopione w alkoholu, wspaniałej poezji i niezliczonych romansach. Najgłośniejszy to absurdalny i namiętny związek z legendarną tancerką Isadorą Duncan. A w tle Lenin i krwawa rosyjska rewolucja. Jesienin popełnił samobójstwo mając 30 lat. Ale czy na pewno było to samobójstwo?
Na cmentarzu Wagańkowskim, przy grobie rosyjskiego poety Siergieja Aleksandrowicza Jesienina, do dziś trwa wzruszający spektakl. Co dzień pojawiają się tam świeże kwiaty, poeci czytają swoje wiersze, palą się świeczki i modlą się kobiety. Wokół samobójczej śmierci Jesienina pojawiło się wiele znaków zapytania. Autorzy ostatnich publikacji na jego temat twierdzą, iż padł on ofiarą mordu politycznego. Rosjanie nazywają go męczennikiem Rosji. Dla niektórych jest niemal święty, dla innych to rosyjski John Morrison. Prowadził życie, w którym główne role grały: poezja, alkohol, kokaina, i kobiety. Przez kilka lat związany był z Isadorą Duncan, z którą objechał Europę i Amerykę. Ich związek był zarazem namiętny i tragiczny, Jesienin bowiem osiągnął mistrzostwo w rujnowaniu życia sobie i najbliższym. Legendarną tancerkę doprowadził do finansowej, artystycznej i fizycznej ruiny. Autorski spektakl Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego, zainspirowany życiem i twórczością Jesienina, złożony jest z wierszy poety w tłumaczeniu Broniewskiego, Woroszylskiego i Pollaka. Olena Leonenko wykona m.in. utwory Moskwa Karczemna, Czarny człowiek, List od Matki, Pieśń o Suce.
Olena Leonenko – urodzona w Kijowie, pieśniarka i kompozytorka. Od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Od ponad czterech sezonów w warszawskim Teatrze Ateneum spotyka się z widzami, w przedstawieniach: Noc z Wertyńskim i Ech raz jeszcze raz…czyli taniec z pamięcią. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. W jej repertuarze jest ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich.
scenariusz – Janusz Głowacki
reżyseria – Józef Opalski
muzyka – Olena Leonenko
kierownik muzyczny – Rafał Grząka
scenografia – Dorota Kołodyńska
choreografia – Jacek Badurek
światło – Piotr Pawlik
kierownik produkcji – Agata Kabat
premiery – 27 i 28 listopada 2009, godz. 20.00
Występuje: Olena Leonenko
Gra zespół muzyczny: Klaudiusz Baran/Rafał Grząka, Robert Siwak
Spektakl zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.