W dniach od 26 do 28 listopada 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się III Konferencja Naukowa Sztuki Nowoczesnej: Szpetne w sztukach pięknych. Brzydota, deformacja i ekspresja w sztuce nowoczesnej.
Konferencje Sztuki Nowoczesnej organizowane są na UMK cyklicznie, w odstępie 2 lat – pierwsza z nich odbyła się w 2005 r. pod hasłem Sztuka 1905-1923, natomiast kolejna, z 2007 r., dotyczyła Dziejów krytyki artystycznej i myśli o sztuce.
Tematem tegorocznej konferencji jest brzydota – jedna z podstawowych kategorii estetycznych w sztuce od połowy XIX wieku, kiedy to w 1853 r. Karl Rosenkranz, prof. Uniwersytetu Królewieckiego, opublikował książkę Ästhetik des Hässlichen (Estetyka Brzydoty). Tytuł konferencji, obejmującej problematykę sztuki polskiej i światowej (w tym azjatyckiej i afrykańskiej), nawiązuje bezpośrednio do artykułu wybitnego polskiego estetyka i krytyka sztuki, Henryka Struvego, opublikowanego w Kłosach w 1888 roku.
Referaty poświęcone zostaną zagadnieniom naturalizmu i estetycznej waloryzacji brzydoty w sztuce II połowy XIX wieku, deformacji opartej na naturalistycznym (biologicznym) podłożu i groteski, m.in. w ekspresjonizmie, nowej rzeczowości, École de Paris, nadrealizmie oraz w nawiązujących do tych kierunków prądach artystycznych występujących w sztuce po 1945 roku. Prelegenci poruszać się będą także wokół problemu ekspresji w sztuce współczesnej inspirowanej zdegradowaną rzeczywistością, nękającymi współczesne społeczeństwa chorobami psychicznymi i cywilizacyjnymi, wydarzeniami politycznymi i historycznymi, takimi jak wojny, Holocaust, oraz problemami społecznymi, jak nietolerancja rasowa, wyznaniowa czy seksualna. Refleksji poddana zostanie także sztuka artystów sięgających po drastyczne, radykalne środki wypowiedzi.
26 – 28 listopada 2009
Organizatorzy: Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Stowarzyszenie Sztuki Nowoczesnej w Toruniu, CSW Znaki Czasu w Toruniu