4 grudnia 2009 roku rozpocznie się druga edycja toruńskiego święta krótkich filmów – Toruń Short Film Festiwal. Przez trzy dni projekcji festiwal zaprezentuje kilkadziesiąt krótkich metraży, koncentrując się na filmach z Niemiec, Australii i Polski. Festiwal odbywa się po raz drugi w nowoczesnym Kinie Studyjnym Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Druga edycja różni się od pierwszej zdecydowanym krokiem w kierunku prezentacji sprofilowanych przeglądów będących konkretnymi, ciekawymi zjawiskami w świecie krótkiego kina. Program w tym roku stawia najsilniejszy nacisk na zbliżenia na młode kino niemieckie – Kurzfilm.de.Best, przegląd unikatowych produkcji z Australii – Kino z Antypodów oraz spojrzenie na potęgę krótkometrażową – Hiszpanię – Jesienna sjesta.
Toruń Short jest krótkometrażowym dzieckiem międzynarodowego festiwalu Tofifest i to selekcjonerzy tego jednego z największych festiwali letnich w Polsce przygotowują program TSFF. O wiele łatwiej nam nawiązać współpracę międzynarodową dzięki renomie Tofifestu W ten sposób festiwal krótkometrażowy może rozbudować swój program – podkreśla Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. Takim efektem kooperacji festiwalu Tofifest z instytucją popularyzującą kino szwajcarskie Swiss Films jest jedno z głównych pasm Toruń Short Film Festiwal: Mehr Meier [Wiecej Meier] – retrospektywa krótkich filmów szwajcarskiej reżyserki Ursuli Meier.
Meier to zdobywczyni Grand Prix – Złotego Anioła za film Home na tegorocznym Tofifest. Film otrzymał też w tym roku nominację do Oscara. Na TSFF zobaczyć będzie można kluczowe dla rozwoju talentu tej niezwykle obiecującej reżyserki krótkometrażowe filmy (dokumenty i fabuły), które przyniosły Meier nagrody na całym świecie. Prezentowany w tym paśmie Tous a table alone pokazano na 80 festiwalach i nagrodzono 20 trofeami.
Pasmo Kurzfilm.De…Best, prezentujące kino niemieckie, powstało dzięki współpracy z Internationales Kurzfilm Festival Hamburg. To okazja do zobaczenia nie tylko fabuł, ale także filmów eksperymentalnych, animacji i dokumentów. Wśród filmów tego pasma znajdzie się inny triumfator Tofifest, który w pół roku po zwycięstwie w Toruniu dostał Oscara – Auf der Strecke w reżyserii Reto Caffiego. Przegląd przygotowano wraz programerem hamburskiej imprezy Jensem Kieferem i przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Jesienna siesta to efekt współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Gijon. W opozycji do polskiej jesiennej depresji TSFF prezentuje, dość przewrotną selekcję hiszpańskich filmów krótkometrażowych. Wraz z programem hiszpańskiej imprezy, Franem Gayo TSFF stawia na reżyserów, którzy zbliżają się do pełnometrażowych debiutów lub mają je już za sobą. To niezmiernie interesująca perspektywa porównawcza z filmami młodych Polaków pokazywanymi w Konkursie Polskim.
Pasmo Kino Z Antypodów dedykowane jest z kolei małej australijskiej firmie dystrybucyjnej DIY ART. FILMS z dwóch względów. Przede wszystkim ich propozycja kina krótkometrażowego jest niezwykle innowacyjna. Posługując się prostymi metodami warsztatowymi prezentują kino autorskie, osobiste i zaskakujące. Po drugie, znaleźli swoje własne miejsce na rynku i antidotum na trudności w dystrybucji krótkiego metrażu, szczególnie tak eksperymentalnego – mówi koordynator projektu TSFF Marek Golonko. Prezentowane w paśmie perełki filmowe udało się już wprowadzić do programów najważniejszych festiwali krótkometrażowych w Australii.
Ostatnim pasmem TSFF jest Konkurs Polski. Wybrano do niego najciekawsze filmy młodych polskich twórców. Prezentowane w jedynym konkursie TSFF filmy depczą po piętach sprawdzonym markom polskiego kina. Warto już dziś nauczyć się tych nazwisk na pamięć, gdyż wielce prawdopodobne, że to już w maju na kolejnej odsłonie gdyńskiego festiwalu twórcy ci będą święcić swoje zwycięstwo i kandydować do Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu – dodaje Golonko. Toruńska publiczność ma natomiast niepowtarzalną okazję aby w konkursie publiczności wyłonić przyszłe wielkie nazwisko polskiej kinematografii.
4-6 grudnia 2009 roku, Kino Centrum, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Fundacja Biuro Kultury, ul. Rynek Staromiejski 9/3, Toruń