9 grudnia 2009 roku o godz. 15.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Albrecht Dürer. Ryciny szkoły niemieckiej ze zbiorów Jacoba Kabruna. W 2010 roku przypada 250 rocznica urodzin Jacoba Kabruna. Dla uczczenia wielkiego kolekcjonera, Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało wystawę. Wśród grafik zachowanych w zbiorach Muzeum, dzieła szkoły niemieckiej odznaczają się liczebnością i najwyższym poziomem artystycznym. Z kolei wśród nich czołowe miejsce zajmują dzieła niekwestionowanego mistrza – Albrechta Dürera. W zbiorach polskich jest to jedna z najważniejszych kolekcji jego rycin, zawierająca m. in. grafiki ze słynnego cyklu wykonanego przez artystę – tzw. Wielkiej Pasji.
Zbiór dzieł sztuki zgromadzony przez Kabruna, mocą jego testamentu, przekazany został Gdańskowi: Zapisuję przeto wszystkie moje obrazy, rysunki i ryciny i całą moją bibliotekę ze wszystkimi przynależnościami (których spis będzie można po mojej śmierci odnaleźć) na założenie instytutu naukowego, którego naszemu żądnemu wiedzy miastu od dawna brakuje, oraz przeznaczam z mej spuścizny sto tysięcy guldenów w obiegowych gdańskich obligacjach miejskich na fundację na rzecz jego koniecznych wydatków.
Powołany z jego zamysłu Instytut Handlowy otrzymał jedną z kamieniczek w pobliżu Dworu Artusa. W siedzibie szkoły na pewien czas zdeponowano dzieła sztuki z przekazanej miastu kolekcji obrazów, rysunków i rycin. W 1833 roku kolekcja została przeniesiona na ulicę Ogarną 80, do ówczesnego Stadtmillersche Haus, gdzie w określone dni tygodnia można było oglądać zbiory, a 40 lat później kolekcja Kabruna została złożona w pofranciszkańskim klasztorze, gdzie utworzono Muzeum Miejskie. W ten sposób, wcześniej niż w Krakowie czy Warszawie, rozpoczęła się historia gdańskiego muzealnictwa. Wojna, ewakuacje i grabieże przyniosły rozproszenie zbiorów muzealnych. Kolekcja Kabruna również poniosła znaczące straty. W wyniku przeprowadzonej w 1956 roku rewindykacji do ówczesnego Muzeum Pomorskiego, kontynuującego tradycje gdańskiego Stadtmuseum, powróciło ze Związku Radzieckiego ogółem 4595 prac. Było wśród nich około 50 obrazów, 397 rysunków oraz 1543 ryciny z kolekcji Jacoba Kabruna. Obecnie w zbiorach znajduje się nieznacznie więcej niż piąta część dawnych zasobów rycin.
Wystawa, którą będzie można oglądać w Zielonej Bramie od 9 grudnia 2009 roku, zostanie zakończona 9 stycznia 2010 roku – w 250 rocznicę urodzin Kabruna – prezentacją katalogu prac mistrzów niemieckich, który inaugurować będzie serię katalogów obejmujących całą kolekcję. Realizowany etapami projekt ma na celu utworzenie pełnego opracowania rycin zachowanych w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.