Od 10 do 12 grudnia 2009 roku w ramach Festiwalu Re:wizje w Warszawie będzie można zobaczyć 16 pokazów tanecznych. W ciągu tylko 3 dni widzowie przejdą od technik klasycznych, przez modern jazz, aż do improwizacji. Leszek Bzdyl, Edyta Kozak, Jacek Tyski, Aleksandra Lemm, Ilona Trybuła, Yaniv Mintzer, Maria Stokłosa – to tylko nieliczne z nazwisk tancerzy jakie zobaczymy w tym roku na Re:wizjach.
Jak mówi tancerka i performerka Paulina Święcańska odpowiedzialna za część taneczną Festiwalu – Tę edycję Re:wizji nazwałabym wyjątkową. Przede wszystkim – tegorocznym zaskoczeniem dla mnie był fakt, iż mimo małych dofinansowań z Urzędu Miasta artystów chcących pokazać swoje prace z 2009 roku było bardzo dużo. Oznacza to niezwykłą determinację całego środowiska tanecznego – mimo przeciwności losu.Taniec ma wiele twarzy, szczęśliwie, także w Warszawie. W tym roku postawiliśmy jednak przede wszystkim na młodych choreografów i tancerzy. Wybrani artyści wyróżniają się innowacyjnością, konsekwencją i czystością wyrazu scenicznego, a także bardzo dobrą techniką. Jak zawsze, są to artyści i spektakle związane z Warszawą.
Wśród wydarzeń – Improwizacje aleatoryczne w PKiN – projekt który ma na celu integrację warszawskich środowisk tanecznych, a także pokazanie wielu odmian jednej z najciekawszych form wyrazu scenicznego – improwizacji i improwizacji kontaktowej. Wśród uczestników – Melba Kolektyw, Renata Piotrowska, Anna Godowska, Anita Wach, Weronika Pelczyńska, Aleksandra Borys, Aleksandra Lemm, Yaniv Mintzer.
Inną propozycją, przygotowaną tym razem przez doświadczoną tancerkę, a jednocześnie dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł – Edytę Kozak – jest DANCING FOR YOU LONGER THAN ONE MINUTE. Wydarzenie wyjątkowe – bowiem po dłuższej przerwie, artystka powróciła do roli choreografki i jednocześnie tancerki. Spektakl jest osobistą wypowiedzią tancerki – poznajemy tu jej historię, ulubione style, estetyki tańca, fascynacje; to także refleksja nad poszukiwaniem wyrazu dzisiejszego tańca.
Wyjątkowym wydarzeniem Re:wizji będzie także Caffè Latte – pierwszy warszawski pokaz pracy Teatru Dada Von Bzdülöw z Gdańska oraz warszawskiego duetu muzyczny SzaZa. Caffè Latte to wymiana energii między muzyką i tańcem, którym sprzyja bycie razem. Zarazem jednak – jak piszą sami twórcy Caffè Latte – wiedząc, że owemu naturalnemu połączeniu muzyki i tańca grozi estetyczne samozadowolenie, decydują się na otwartą strukturę zdarzenia, przypadkowość i swobodną kreację… SzaZa i Dada uwodzić się będą na oczach tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w zdarzeniu, co nie chce być ani spektaklem inkrustowanym muzyką, ani też koncertem uatrakcyjnionym tanecznymi figurami. Caffè Latte nie chce być dziełem skończonym. Caffè latte chce uwodzić mimo wszelkich konsekwencji spadających prędzej czy później na… uwodzicieli. To tylko 3 z 16 propozycji tanecznych na Re:wizjach.