7 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii AT w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Radosława Nowakowskiego. Pokaz książek liberackich Radosława Nowakowskiego liberATorium, wolne książki będzie 8 edycją prezentacji w cyklu KSIĄŻKA I CO DALEJ.
Galeria AT prezentuje twórczość Radosława Nowakowskiego, który jest niewątpliwie jednym z czołowych w Polsce twórców książek liberackich. Pojęcie książka liberacka – samo określenie liberatura – zawiera słowo liber (w języku łacińskim książka) i odnosi się bezpośrednio do literatury. Ale jednocześnie wzbogaca ją między innymi o aspekt wizualny. Analogiczny problem zauważamy np. już w teorii Parole in liberta (Słowa na wolności) Marinettiego, która całkowicie zmieniła postrzeganie utworu poetyckiego czy tekstowego, jaki ugruntował się w XIX wieku. W liberaturze bardzo ważne jest postrzeganie książki jako utworu/dzieła przestrzennego, wypełnionego fizycznie tekstem, będącego jednocześnie obrazem, jak i nośnikiem treści, który może być kształtowany dowolnie. W liberaturze najważniejsze jest słowo, co znaczy, że każde odejście od edytorskiej konwencji ma swoje literackie uzasadnienie. Bardzo często występują nieporozumienia wynikające z utożsamianiem książek artystycznych, które realizacją przede wszystkim artyści plastycy, z książkami liberackimi.
Książki Nowakowskiego egzystują, jak się wydaje, na granicy tych dwóch zjawisk – książki artystycznej i liberackiej – gdyż wartości wizualne / typograficzne występują w nich na równi z treścią tzw. literacką. Są nawzajem tożsame i przenikają się. Odnoszą się często bezpośrednio do określonej przestrzeni i tu dobrym przykładem jest książka pt. Ulica Sienkiewicza w Kielcach z roku 2002; książka długości ponad 10 m, składana, będąca swoistą, personalną interpretacją wizualno-tekstową (architektoniczną) charakteru i specyfiki tej, podobno najdłuższej, ulicy w tym mieście. Artysta posługuje się również zapisem słownym do tworzenia obrazów – instalacji, jak to określa, odnoszących się do znaków informacyjnych, w cyklu prac Nieznaki drogowe, gdzie litery, słowa odnoszą się w domyśle do kolorów i jak w wielu utworach konkretystów, tworzą jednocześnie jednolity, wizualno-lingwistyczny komunikat informacyjny.
Radosław Nowakowski (ur. 1955 r. w Kielcach); studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jest pisarzem, projektantem, tłumaczem, muzykiem (od trzydziestu lat gra na bębnach w grupie Osjan) i realizuje przede wszystkim książki liberackie. Dotychczas zrealizował 19 książek i wszystkie są częściami cyklu, który nazywa Nieopisania świata. Nakłady tych książek są otwarte i w miarę potrzeby są dodrukowywane stanowiąc za każdym razem unikatową pozycję. Wszystkie książki, które dotychczas zrealizował, w sumie ok. 600 szt., wykonuje sam, tak od strony merytorycznej oraz edytorskiej (graficznej), jak i pracy introligatorskiej. Napisał także książkę hipertekstową pt. Koniec świata według Emeryka, którą można przeczytać na stronie w internecie. Książki Nowakowskiego były prezentowane na licznych targach, festiwalach i wystawach książek, w galeriach, bibliotekach, muzeach, antykwariatach w całej Europie, Korei, USA, Izraelu. Wiele z nich znajduje się w prestiżowych kolekcjach bibliofilskich i w zbiorach specjalnych między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Stanford, New York Public Library, The British Library, Canadian Centre for Architecture w Montrealu, Kunstindustrimuseet w Kopenhadze. Mieszka i pracuje w Dąbrowie Dolnej (k. Kielc).
otwarcie wystawy 07.12.2009 o godz.18.00
wystawa czynna do 18.12.2009 w godz. 15-18
Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań