Od 4 do 10 grudnia 2009 roku w Krakowie odbędzie się przegląd kina włoskiego. Przegląd organizowany jest przez Krakowskie Centrum Kinowe ARS i Włoski Instytut Kultury.
Podczas siedmiu dni będzie można obejrzeć następujące filmy:
GIULIA NIE WYCHODZI WIECZOREM, reż. Giuseppe Piccioni
Guido jest uznanym pisarzem. Jego ostatnia książka jest jedną z pięciu, które weszły do finału prestiżowego konkursu literackiego. W okresie, kiedy musi zmierzyć się z obowiązkami, jakie nakłada na niego ta kandydatura, zaczyna chodzić na basen i podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki pływania, realizując w ten sposób swoje stare marzenie. Tam spotyka Giulię, kobietę bardzo interesującą, przede wszystkim z powodu jednej rzeczy, a mianowicie, wody. Między Guido a Giulią rodzi się więź, na która jednak szybko rzuca się cień. Giulia ukrywa bowiem pewien sekret i tajemniczą przeszłość.
SERCOWA SPRAWA, reż. Francesca Archibugi
Zastosowano tu bardzo stary, ale ciągle aktualny schemat narracyjny, wykorzystany już w Iliadzie. Ajaks i Hektor, wojownicy wrogich wojsk, w siódmej księdze ranią się wzajemnie w pojedynku i ranni zostają umieszczeni w tym samym namiocie. Ma miejsce spotkanie dwóch niemożliwych do pogodzenia światów, które choroba i strach przed śmiercią czynią bardziej otwartymi i nastawionymi na odbiór. Serca Alberta i Angelo zablokowały się tej samej nocy.
Tak właśnie mówi Angelo, młody blacharz z byłej peryferii, były proletariusz, były co się da, który stał się kimś, kogo Alberto, wzięty scenarzysta, fajny i szalony, głośny i niezrównoważony jak nosorożec, nie rozumie. Zaprzyjaźniają się w sali reanimacji. Związują się w mgnieniu oka, zdziwieni tym, że rozumieją się aż tak dobrze. To dwóch mężczyzn, więc często ukrywają emocje pod maską żartu. Są jak nastolatki w czasie pierwszego wyjazdu pod namiot. Po wyjściu ze szpitala życie wydaje im się zupełnie odmienione, a oni uświadamiają sobie, jak są świadomi każdego uderzenia serca, że są dla siebie nieodzowni.
INNY NIŻ KTO? reż. Umberto Carteni
Co się dzieje, kiedy na burmistrza konserwatywnego miasta na Północnym Wschodzie kandyduje zdeklarowany gej, który właśnie ze swojej homoseksualności czyni swoją siłę? Co dzieje się potem, kiedy w trakcie kampanii wyborczej nasz bohater zakochuje się w swojej prawej ręce, która jednak… jest kobietą? Co powiedzą wyborcy, przeciwnicy, jego oficjalny chłopak? Co powie na koniec jego serce? Hit kinowy we Włoszech.
SUPEŁ, reż. Salvatore Ficarra, Valentino Picone, Giambattista Avellino
Jest to historia kłótni. Kłótni podobnej do wielu innych kłótni, które miały miejsce wcześniej, która jednak spowodowała, że dwaj bracia i ich rodziny straciły ze sobą kontakt. Dwaj bracia byli ze sobą zżyci, jak to bracia, dzielili te same radości i smutki, razem przezwyciężali z miłością trudności, jakie sprawiało im życie i ich charaktery. To samo przywiązanie przekazali swoim synom, dwóm kuzynom, którzy przez wiele lat dorastali jak rodzeństwo. A byli od siebie bardzo różni: pierwszy władczy i okrutny jak kat, drugi spolegliwy i robiący z siebie ofiarę. I nagle ta kłótnia oddala ich od siebie i sprawia, że są braćmi jedynie we wspomnieniach o tym cudownym okresie życia, kiedy dorastali. Dziś, w momencie, kiedy toczy się nasza historia, nasi bohaterowie mają po trzydzieści lat i prowadzą dwa bardzo od siebie odległe życia. Uda im się dowiedzieć, jakie były prawdziwe powody starej rodzinnej kłótni i odkryć na nowo wartości, które kiedyś były ich wspólnymi?
EX, reż. Fausto Brizzi
Nasi ex są jak arabski Feniks, który odradza się z popiołów, nie umierają nigdy, są tam, gotowi do ataku, który zmieni twoje życie. Związek z jednymi przerodził się w nienawiść, z innymi w przyjaźń, a w przypadku jeszcze innych miłość jest nadal żywa. Jednych z nich straciłeś z oczu z wyboru, w przypadku innych tak zadecydował los, są też tacy, z którymi straciłeś kontakt przez pomyłkę. Tak czy siak, są częścią twojego życia, to, że dziś jesteś, jaki jesteś, to też po części wina czy zasługa twoich byłych.
DA SIĘ ZROBIĆ, reż. Giulio Manfredonia
Nello, biznesman z Mediolanu, staje na czele spółdzielni byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych, uwolnionych przez tzw. prawo Basaglii. Wierzą mocno w godność pracy, Nello nakłania każdego z członków spółdzielni do nauczenia się zawodu, aby nie musieli liczyć na jałmużnę od pomocy społecznej, znajdując dla każdego z nich zajęcie najbardziej adekwatne do jego możliwości i walcząc z nieuniknionymi, tragikomicznymi.
4 – 10 grudnia, Centrum Kinowe ARS, ul. św. Jana 6, Kraków