6 grudnia 2009 roku o godz. 17.00 w Willi Decjusza w Krakowie w ramach programu Dziedzictwo Chopina odbędzie się koncert pt. Chopin – romantyczne oblicza i inspiracje. W bogatym i różnorodnym programie koncertu znajdą się zarówno utwory fortepianowe Chopina w wykonaniu Stefana Łabanowskiego, jak i pieśni w interpretacji Barbary Ostafin oraz transkrypcje kompozycji Chopina na skrzypce, które zaprezentuje Monika Makowska. Artystkom przy fortepianie będą towarzyszyły Anna Szyniarowska oraz Sabina Krzywicka.
Program:
Stanisław Moniuszko
Morel /słowa A. Chodźko/
Polna różyczka /słowa J. Grajnert/
Fryderyk Chopin
Wiosna op.74 nr 2 /słowa S .Witwicki/
Piosnka litewska op.74 nr 16 /słowa L. Osiński/
Gdzie lubi…. op.74 nr 5 /słowa S. Witwicki/
Grande valse brillante a-moll op.34 nr 2
transkrypcja P. Sarasate
Scherzo h-moll op.20
Nokturn cis-moll op. porth.nr 20 (transkrypcja A. Cofalik)
Śliczny chłopiec op.74 nr 8 /słowa B. Zaleski
Pierścień op.74 nr 14 /słowa S. Witwicki/
Moja pieszczotka op.74 nr 12 /słowa A Mickiewicz/
Antoni Stolpe
Allegro Appasionato c-moll
Scherzo c-dur
Mieczysław Karłowicz
Pod jaworem.
Karol Szymanowski
Lecioły zórazie…. op.58
Pantscho Władigerow
Ratschenitza op.18 nr 2
z cyklu Deux Paraphrares Bulgares
Wykonawcy:
Barbara Ostafin – sopran – jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. W. Lutosławskiego w Krakowie w klasie śpiewu prof. Lucyny Kapralskiej-Pitra (dyplom z wyróżnieniem – 2008 r.). Przez wiele lat występowała w Akademickim Chórze Organum, z którym koncertowała w większości krajów Europy oraz w USA. Brała udział w prawykonaniu Nieszporów Ludzmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz w Weselu Figara W. A. Mozarta z Capellą Cracoviensis, a także w prapremierze opery G. Verdiego Nabucco (Opera Krakowska). Z Stagione di Opera Italiana występowała w Berlinie, Hamburgu i Dusseldorfie.
Swój warsztat doskonaliła podczas Międzynarodowych Kursów Letnich w Niepołomicach (2003, 2004) prowadzonych przez Elżbietę Towarnicką oraz prof. Marcina Habelę (Francja). Jest pomysłodawczynią i współwykonawczynią koncertów poświęconych pamięci wybitnych krakowskich lutników: Christiana i Gustawa Hausslerów, a także autorką pierwszego opracowania ich biografii i działalności.
Monika Makowska – skrzypce – dyplom muzyka-instrumentalisty (specjalność: skrzypce) uzyskała w 1999 r. (Koncert dyplomowy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Wykonała III Koncert Skrzypcowy h- moll C. Saint – Saensa.) W latach 1999 – 2005 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Koncertowała m.in. we Florencji (Sala koncertowa Konserwatorium im. L. Cherubiniego), w Krakowie (Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Goethe – Institut, Złota Sala Filharmonii Krakowskiej, Willa Decjusza, Piwnica pod Baranami, siedziba Związku Pisarzy Polskich), w Zakopanem (Willa Atma) oraz w Busku – Zdroju (Sala koncertowa sanatorium Marconi). Jej repertuar koncertowy obejmuje utwory od baroku po muzykę XX wieku włącznie. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra, broniąc pracę Muzyczność poezji Krystyny Krahelskiej. W latach 2003 -2009 studiowała muzykologię na UJ. W 2009 r. obroniła pracę dyplomową napisaną pod kierunkiem dr Wojciecha Marchwicy. Współpracuje również z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Aktualnie jest doktorantką UJ na Wydziale Polonistyki
Stefan Łabanowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, pod kierunkiem którego odbył także studia podyplomowe. Ukończył studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod opieką artystyczną prof. Bronisławy Kawalli i obecnie przygotowuje pracę doktorską. Przedmiotem jego doktoratu jest twórczość fortepianowa Antoniego Stolpego, wybitnie utalentowanego, zapomnianego polskiego kompozytora żyjącego w II połowie XIX wieku. Stefan Łabanowski jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertował w Polsce, USA, Francji i Niemczech a także występował na festiwalach muzycznych. Jego repertuar obejmuje utwory J.S. Bacha, utwory muzyki klasycznej, romantycznej, muzykę impresjonizmu i utwory współczesne.
Sabina Krzywicka – fortepian – w 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Janiny Baster, następnie – studia podyplomowe w Katedrze Interpretacji Muzyki Współczesnej pod kierunkiem prof. Adama Kaczyńskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako uznana interpretatorka utworów XX i XXI w, brała udział w licznych festiwalach m.in. Write and Play, Audio Art, festiwalu im. A. Didura i innych. Jej wykonania zyskały przychylność recenzentów m.in. Ruchu Muzycznego i Dziennika Polskiego, a także wśród wybitnych postaci muzyki współczesnej m.in. prof. Marka Stachowskiego i prof. Macieja Gołąba. Dokonała prawykonań wielu kompozycji jako solistka oraz w duecie Innaversia, który tworzy wraz z Elżbietą Bień (od 2004 roku) – utworów m.in. Aleksandry Gryki, Wojciecha Widłaka, Wojciecha Kałamarza, Mirim Kim, Keira Neuringera, Kyla Lamonta. Od 2009 roku współpracuje również z flecistką Pauliną Warchoł i skrzypaczką Moniką Makowską, koncertując z repertuarem od baroku do współczesności.
Anna Szyniarowska – fortepian – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, Szkole Muzycznej II stopnia, a także w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego. W 2006 roku za zasługi dla miasta Krakowa została uhonorowana odznaką Honoria gratia.