9 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Pokoju z kuchnią w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu odbędzie się otwarta dyskusja – Jakiej instytucji sztuki potrzebujemy? Współorganizatorem dyskusji jest Narodowe Centrum Kultury. Toruńskie Centrum Sztuki powstało jako pierwszy zrealizowany projekt instytucji wystawienniczej w ramach programu Znaki Czasu Narodowego Centrum Kultury. Wstępny etap działalności CSW w Toruniu (2008-2009) był okresem kształtowania się tożsamości instytucji, negocjacji jej miejsca na mapie miasta, regionu i w świecie sztuki.
Celem programu kuratorki programowej Joanny Zielińskiej było stworzenie wyrazistego i reprezentatywnego programu, cyklu projektów edukacyjnych adresowanych do różnych grup wiekowych, który skoncentrowany byłby na lokalnym kontekście w jakim osadzone jest Centrum, stworzenie miejsca otwartego na publiczność i jej potrzeby, promocja miasta i regionu.
Program na 2010 rok zakłada rozwijanie tych strategii a także pójście o krok dalej. Nowy rok przyniesie projekty badawcze skupione na odkrywaniu lokalnego potencjału. Jednym z najważniejszych, długofalowych projektów będzie mapowanie miasta zainicjowane już w tym roku, którego finalnym efektem będzie książka – Subiektywna mapa Torunia. Projekt ma za zadanie odnalezienie i udokumentowanie najciekawszych mitów miejskich, historii, osobliwości, prac i wydarzeń artystycznych związanych z najnowszą, XX wieczną, historią Torunia. Projekt zakłada utworzenie przestrzeni dedykowanej regionalnym artystom, przeprowadzenie warsztatów, spotkań z twórcami i animatorami życia kulturalnego.
Podczas spotkania Joanna Zielińska zaprezentuje publiczności filozofię Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i program na 2010 rok. Dyskutowane będzie miejsce, jakie zajmuje instytucja w mieście i regionie, zadania, jakie ma spełniać, potrzeby publiczności, na jakie ma odpowiadać.
Dyskutować będą:
Sebastian Cichocki – kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pod którego rządami CSW Kronika w Bytomiu dało się poznać jako ważne i unikalne miejsce na artystycznej mapie.
Piotr Sarzyński – krytyk sztuki, dziennikarz Polityki, odpowiedzialny za dział KULTURA, autor tekstów o sztuce na stronie kongreskultury.pl
Karol Zamojski – aktywista regionalny, założyciel Pracowni Kultury Współczesnej
Paneliści:
Joanna Zielińska (ur. 1976) – sztuki, kuratorka wystaw. Autorka tekstów krytycznych publikowanych magazynach o sztuce oraz w katalogach, kuratorka ponad 100 wystaw. Członek polskiej sekcji AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki) oraz IKT (International Assotiation of Curators of Contemporart Art). 2003 roku tworzy z Magdaleną Ujmą duet kuratorski exgirls. Od 2007 roku kurator programowy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasuw Toruniu.
Sebastian Cichocki (ur. 1975) – socjolog, kurator i krytyk sztuki. Do 2008 roku dyrektor CSW Kronika w Bytomiu, aktualnie pracuje jako główny kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. wystawy Moniki Sosnowskiej 1:1 w Pawilonie Polskim na 52. Biennale w Wenecji. Zajmuje się głównie refleksją neo-konceptualną w sztuce, nawiązuje do land-artu, sztuki środowiskowej z lat 70. Autor projektów artystycznych w alternatywnych przestrzeniach wystawienniczych – np. wystawy w formie książki Warsaw Does Not Exist (2007) czy wystawy-opowiadania science-fiction L.A.S.T. L.E.A.K. (Kunstverein Salzburg, 2008). Uznawany za głównego twórcę sukcesu bytomskiej Kroniki. Autor licznych tekstów krytycznych tłumaczonych na wiele języków, redaktor katalogów wystaw i antologii. Publikował m.in. w Artforum, IDEA, Obiegu, Czasie Kultury, Mousse. Redaktor kwartalników Format P oraz Muzeum (wydawanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).
Karol Zamojski – Założyciel Pracowni Kultury Współczesnej poszukującej kulturowych aspektów rewitalizacji i tropiącej meandry tożsamości współczesnego mieszkańca miasta. W ramach PKW realizowane są różne projekty o charakterze ogólnopolskim. Najważniejszym z nich jest wydawanie Krytycznego Magazynu Internetowego VERTE, którego Zamojski jest Redaktorem Naczelnym. Pomysłodawca i współorganizator Akademii Myśli Społecznej, projektu budującego nową tożsamość społeczeństwa obywatelskiego. Założyciel Miasta Nowej Generacji, grupującego młodych ludzi budujących poprzez realizację różnorodnych projektów o charakterze rewitalizacyjnym, wyobraźnię miasta równych szans – miasta nie tylko dla samochodów i bogatych białych mężczyzn po trzydziestce. Współorganizator protestów przeciwko złym decyzjom politycznym, odbywających się w Toruniu i Bydgoszczy, aktywny uczestnik różnych działań organizowanych przez inne podmioty, a mających na celu wyrównywanie szans rozwojowych różnych grup społecznych. Feminista i ekolog społeczny. Wdraża w polskim samorządzie ideę Grup Planowania Petera C. Dienela.
Piotr Sarzyński (ur. 1955) – z wykształcenia socjolog. Pracował kolejno jako: asystent na Wydziale Socjologii UW, nauczyciel w szkole wiejskiej w Wetlinie, urzędnik. Jako dziennikarz, początkowo w Radarze (od 1985) i w Polityce (od 1986 roku do dziś), zajmuje się problematyką kulturalną, a szczególnie krytyką sztuki. W latach 1988-1996 współautor i prowadzący liczne programy w TVP (m.in. Studio Otwarte, Kawa czy herbata?, Zapis, Stoper). Napisał trzy książki (Przewodnik po rynku malarstwa, Kronika śmierci przedwczesnych, Leksykon samobójców). Nagrody: Medal im. Krzysztofa Komedy, Nagroda Artystyczna Hestii, medal Gloria Artis.
moderator:
Daniel Muzyczuk (ur. 1980) – prawnik, kurator, krytyk sztuki. Publikował w Obiegu, Le Monde Diplomatique, Bunkrze Sztuki, Panoptikum i Ha!Arcie. Współautor projektu Lektury obowiązkowe. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Wraz z Robertem Rumasem inicjator wielowątkowego projektu Poszliśmy do Croatan.
9 grudnia, środa
godz.18.00
Pokój z kuchnią
Narodowe Centrum Kultury
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu