Do 31 grudnia 2009 roku w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie potrwa wystawa zbiorów Książnicy Pomorskiej Nieznany Tybet Dalajlamy oraz wystawę malarstwa Tomasz Klimczyka Namaste – Indie, Nepal, Tybet. Wystawa jest organizowana w 20. rocznicę przyznania Dalajlamie Pokojowej Nagrody Nobla.
Kolekcja obrazów powstała po jesiennej podróży Tomasza Klimczyka do Tybetu, Indii i Nepalu i po wielu spotkaniach z buddyjskimi mnichami. Zagadnienia, które porusza wystawa zbiorów Książnicy Pomorskiej dotyczą między innymi: Dalajlamy, historii, religii, sztuki, życia codziennego, fauny i flory, medycyny, komiksu, Lhasy i pewnych ciekawostek przedstawionych jako tybetańska mozaika.
Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 roku w Krakowie, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Pejzaż w malarstwie współczesnym. W 2003 roku otrzymał wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie Triennale z martwą naturą. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii.
Namaste to tradycyjne indyjskie i nepalskie pozdrowienie z bożym błogosławieństwem w tle. Dosłownie znaczy pokłon Tobie. Temu słowu towarzyszy znamienny gest-ukłon z rękami modlitewnie złożonymi na sercu. Serce jest symbolem Boga, sam gest wykonywany w milczeniu, jak to ma miejsce w Tybecie, jest równie silny i ważny jak słowo namaste, czyli boskość we mnie pozdrawia boskość w Tobie – niezależnie od wyznania, statusu i poglądów.
Namaste to wszechobecna życzliwość i radość ze spotkania wśród zgiełku, chaosu i zapachu masali na indyjskich ulicach, ciszy i zapachu maślanych lampek w tybetańskich klasztorach, nepalskiej zieleni i smaku pierożków momo.
Wystawę będzie można obejrzeć od 4 do 31 grudnia 2009 r.