8 grudnia 2009 roku o godz. 15.00 w Chatce Żaka w Lublinie odbędzie się debata pt.: Kaowiec – skąd się biorą pracownicy kultury? Debata ma na celu przygotowanie rekomendacji pokongresowych, które zostaną złożone na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez nowe kadry kultury.
Debata odbędzie się w ramach IV Spotkania Roboczego Ogólnopolskiego Forum Ośrodków Kształcenia Animatorów i Menedżerów Kultury, które odbędzie się w dniach 7 – 9 grudnia br. w Lublinie. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania będzie: Kongres Kultury Polskiej 2009 – oceny i rekomendacje. Jego celem jest zebranie opinii i rekomendacji z poszczególnych ośrodków, przedyskutowanie kluczowych kwestii ujawnionych w tych stanowiskach i podjęcie próby ich uzgodnienia, a następnie przekazanie wszystkich materiałów do Ministerstwa.
Forum powstało w 2006 roku jako Forum Akademickich Ośrodków Kształcenia Animatorów i Menedżerów Kultury. Dotąd odbyły się trzy spotkania robocze – w 2006 roku w Lublinie, w 2007 w Kazimierzu Dolnym oraz w 2008 w Poznaniu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod szyldem poszerzonej formuły, gdyż zaproszenie do udziału skierowane zostało także do wielu pozaakademickich ośrodków kształcenia kadr dla kultury w naszym kraju.
Wśród poruszanych tematów znajdą się zagadnienia związane z kształceniem kadr kultury, potrzebami rynku pracy, kompetencjami i umiejętnościami wymaganymi w działalności kulturalnej, oraz nowymi formami zatrudnienia w sektorze kultury.
Prelegenci:
- Daria Dziedzic – animatorka i menedżerka kultury, freelancer w dziedzinie tańca
- Piotr Franaszek – menedżer kultury, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego
- Michał Karapuda – menedżer kultury, Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin
- Rafał Koza Koziński – animator i menedżer kultury, kierownik do spraw artystycznych w Warsztatach Kultury
- Grzegorz Reske – historyk sztuki, menedżer kultury, producent Międzynarodowego Festiwalu “Konfrontacje Teatralne”, na stałe związany z Centrum Kultury w Lublinie
- Basia Szymańska – specjalistka ds. promocji Centrum Kultury w Lublinie oraz Przeglądu Filmowego „Kino na granicy”
- Agnieszka Wojciechowska – animatorka i menedżerka kultury, specjalistka do spraw PR i marketingu w Warsztatach Kultury
- Paulina Zarębska – kuratorka i krytyczka sztuki, członkini zarządu Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Lublinie
- Gabriela Żuk – teatrolog, menedżerka kultury, redaktorka Miesięcznika Kulturalnego Zoom
Wszystkie osoby biorące udział w dyskusji były uczestnikami Kongresu Kultury Polskiej 2009.
Debatę poprowadzi Dariusz Jachimowicz.
Dariusz Jachimowicz – kulturoznawca, menedżer kultury. Od kilkunastu lat zajmuje się zarządzaniem instytucjami i projektami z zakresu kultury, edukacji i działań pro-społecznych w Polsce i za granicą. Współpracował m.in. z Fundacją Kultury w Warszawie, Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, Fundacją Pogranicze, Arts Management Training Initiative Scottland (Herriot-Watt University of Edinburgh). Wspólne projekty realizował m.in. z Fundacją Muzyka Kresów z Lublina, Fondation Marcel Hicter (Bruksela), The Felix Meritis Fundation (Amsterdam), Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu w Warszawie, Forum Kultury Pro Publico Bono.
Realizuje prace badawcze i koncepcyjne z zakresu polityki kulturalnej na szczeblu państwowym i samorządowym na zlecenie UE, Rządu RP, Ministra Kultury. Współtworzył Szkołę Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia ze studentami w zakresie zaawansowanych metod zarządzania i stabilizowania instytucji kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Organizatorzy debaty: Warsztaty Kultury, ACK Chatka Żaka
Wtorek – 8 grudnia 2009, godzina 15.00, ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16