11 grudnia 2009 roku o godzinie 16.00 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się spotkanie z Michałem Kobiałką Further on, Nothing. Tadeusz Kantor’s Theatre. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Fazan.
Książka Michała Kobiałki (wyd. University of Minnesota Press, London 2009) składa sięz pięciu rozdziałów zawierających omówienia krytyczno-literackie oraz tłumaczone przez niego teksty Tadeusza Kantora. (…) Publikacja zawiera obszerną bibliografię.
Autor jest wykładowcą na wydziale sztuki teatralnej i tańca (Departament of Theatre Arts & Dance) Uniwersytetu w Minnesocie. Tematem jego prac jest teatr średniowieczny, teatr współczesny oraz historiografia teatru. Za książkę traktującą o dramacie i teatrze we wczesnym średniowieczu His is My Body: Representational Practices In the Elary Middle Ages (University of Michigan Press, 1999) otrzymał nagrodę przyznawaną corocznie przez stowarzyszenie ATHE (Association for Theatre in Higher Education) za wybitne publikacje w nauczaniu o teatrze. Pod jego redakcją ukazała się książka Of borders and Thresholds: Theatre History, Practice, and Theory (University of Minnesota Press, 1999. Wraz z Barbarą Hanawalt redagował Medieval Practices of Space (University of Minnesota Press, 2000). Jest autorem dwóch książek o Tadeuszu Kantorze: A Journey Through Other Spaces: Essays and Manifestos, 1944-1990 (University of California Press, 1993) oraz Further on, Nothing. Tadeusz Kantor’s Theatre (University of Minnesota Press. 2009).
Do 31 grudnia 2009 otwarta będzie wystawa prezentowana w Archiwum Cricoteki od początku października 2009, a zatytułowana Oczekiwanie bardzo ważne.
Oczekiwanie bardzo ważne jest tematem serii rysunków Tadeusza Kantora, które powstały w latach 70. i 80. XX wieku, odnosi się również do sytuacji scenicznych w jego teatrze, a obecnie – w niemal bezpośredni sposób – podsumowuje ostatnie wydarzenia związane z budową Muzeum Tadeusza Kantora i powstaniem nowej siedziby Cricoteki. 22 października władze Krakowa i Województwa małopolskiego wymieniły się nieruchomościami, dzięki czemu miasto stało się jedynym właścicielem Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym, a województwo małopolskie otrzymało działkę, gdzie powstać ma nowe nowa siedziba Cricoteki. Wkrótce zakończą się postępowanie w sprawach ogłoszonych przetargów na Generalnego Wykonawcę i Inwestora Zastępczego, niebawem nastąpić ma podpisanie umowy z MRPO na finansowanie inwestycji i rozpoczęcie prac budowlanych.
W efekcie rewitalizacji zabudowań Elektrowni Podgórskiej i budowy nowego obiektu przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie powstać ma wielofunkcyjna instytucja kultury, w skład której m.in. wejdą:
- Muzeum Tadeusza Kantora (w tym stała ekspozycja dzieł artysty);
- Nowoczesne centrum wystawiennicze (wystawy czasowe wybranych aspektów twórczości Kantora poszerzonych o pokazy zbiorów z innych muzeów i galerii oraz artystów z kręgu Grupy Krakowskiej, a także twórczości młodych twórców krajowych i zagranicznych);
- Centrum teatralno-konferencyjne;
- Nowoczesny ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej.
Zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec roku 2011.
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Polonistyki, ul. Gołębia 16, sala nr 42, Kraków