3 grudnia 2009 roku nakładem Biura Literackiego ukazała się nowa książka tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Tom Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem gromadzi 111 premierowych oraz publikowanych już wcześniej wierszy autora Piosenki o zależnościach i uzależnieniach.
Publikacja Dyckiego to spotkanie z materią poetycką, która wymyka się narzuconym schematom i z góry przewidywalnym kontekstom. Zbiór skonstruowany jest w taki sposób, żeby czytelnik mógł odnaleźć w nim, oprócz sprawnego języka i dobrej poezji, przestrzeń, którą uzna za swoją. Nie chodzi tylko o to, że w jednej cząstce zawiera się całość. Zgódźmy się, że w przypadku Dyckiego mamy do czynienia z sytuacją o wiele bardziej dynamiczną i dramatyczną. Wiersze nie odnoszą się do siebie wprost. Jest zawsze jakaś niewiadoma, która może wyprowadzić lekturę poza znane nam szlaki – mówi Jacek Gutorow, autor wyboru 111 wierszy w rozmowie z Pawłem Kaczmarskim. Potwierdza to Marcin Jurzysta pisząc, że: u Tkaczyszyna mamy coś rzeczywistego, co odkrywa jednak swą nierzeczywistą naturę, coś samowitego, co staje się niesamowite, coś, co pokazuje swoje drugie znaczenie. To właśnie wewnętrzna siła tej poezji. Za sprawą Dyckiego rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem, ciałem wiersza, ciałem poezji.
Najnowszy tom Dyckiego jest jego szóstą publikacją. Wcześniej ukazały się: Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000), Zaplecze (2002), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003), Poezja jako miejsce na ziemi (2006) oraz Piosenka o zależnościach i uzależnieniach (2008).
Eugeniusz Tkaczyszyna-Dycki należy do najchętniej czytanych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetów. Oprócz nagrody Nike został m.in. dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Literacką Gdynia. W 2007 roku otrzymał także prestiżowe europejskie wyróżnienie Huberta Burdy. Jego wiersze przetłumaczone zostały już na kilkanaście języków.