14 grudnia 2009 roku w Krakowie zakończył się 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA. Organizatorem festiwalu było Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dyrektorem artystycznym – Bartosz Szydłowski.
Łącznie na scenach krakowskich teatrów pokazanych zostało dziewięć spektakli konkursowych (Inferno), siedem przedstawień młodych reżyserów (Paradiso) i pięć, pokazywanych w ramach prezentacji scen krakowskich. W Pawilonie Wyspiańskiego publiczność podczas siedmiu spotkań spotykała się z twórcami, dramaturgami i reżyserami festiwalowymi. Widzowie, którzy podczas Boskiej Komedii chcieli jeszcze bliżej poznać poznać zaproszonych gości, codziennie mogli zadać pytanie na internetowym czacie: przez siedem kolejnych dni w wirtualnym pokoju portalu Interia.pl pojawiali się artyści biorący udział w krakowskim święcie teatru.
W festiwalu brali również liczni goście zagraniczni. Oprócz międzynarodowego jury, oceniającego spektakle konkursowe, na Boskiej Komedii pojawili się kuratorzy i animatorzy teatralni z niemal całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Korei, Ukrainy i Niemiec. Wszystkie spektakle festiwalowe grane były przy pełnych kompletach publiczności, na wielu pojawiły się nadkomplety, a tłumy okupujące wejścia do teatrów, hol Pawilonu Wyspiańskiego oraz setki internautów na internetowych czatach stały się codziennym widokiem festiwalu.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundował pięć nagród w wysokości 10 tysięcy złotych każda. Krakowska Nagroda Teatralna Boskiego Komedianta została przyznana: najlepszemu reżyserowi, za najlepszą rolę żeńską, najlepszą rolę męską, scenografię oraz muzykę do spektaklu. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski najlepszy spektakl festiwalu uhonorował nagrodą specjalną w wysokości 100 tysięcy złotych, która trafiła do teatru wystawiającego spektakl, z przeznaczeniem na kolejną realizację.
W konkursie Boskiej Komedii 2009 obejrzeliśmy spektakle:
- Brygada szlifierza Karhana, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr Nowy Łódź
- Król umiera czyli ceremonie, reż. Piotr Cieplak, Narodowy Stary Teatr Kraków
- Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa
- T.E.O.R.E.M.A.T., reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa
- Trylogia, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr Kraków
- Persona. Marilyn, reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny Warszawa
- (A)pollonia, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr Warszawa
Zakwalifikowany do konkursu spektakl Marat Sade (reż. Maja Kleczewska, Teatr Narodowy) z przyczyn organizacyjnych nie został pokazany w trakcie festiwalu.
Dodatkowo, podobnie jak w ubiegłym roku – decyzją dyrektora artystycznego – do konkursu weszły dwa spektakle scen krakowskich:
- Rozmowy poufne, reż. Iwona Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków
- I będzie wesele…j, reż. Piotr Waligórski, Teatr Bagatela Kraków
O wynikach konkursu na najlepszy spektakl i przyznaniu statuetki BOSKIEGO KOMEDIANTA zadecydowało międzynarodowe jury, obradujące w składzie:
- Frie Leysen – wieloletnia dyrektorka Kunstenfestival des Arts w Brukseli, obecnie kurator Theater der Welt 2010
- Norman Armour – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych PuSH
- Marina Davydova – dyrektor artystyczna festiwalu NET (New European Theatre) w Moskwie
- Anja Dirks – dyrektor Festiwalu Theaterformen, odbywającego się w Hannoverze
- Alan Lockwood – amerykański krytyk teatralny, znawca teatru i dramatu współczesnego oraz teatru i filmu polskiego, piszący z perspektywy Nowego Jorku.
- Ana Marta Pizarro – nowa dyrektor odbywającego się co dwa lata Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie: jednego z największych i najważniejszych przeglądów teatralnych w Ameryce Łacińskiej.
WERDYKT JURY:
Po głosowaniu przeprowadzonym podczas sesji zamykającej II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Członkowie Kapituły (Jury) zebrani na posiedzeniu zamkniętym w Bunkrze Sztuki wyłonili zwycięzców w następujących kategoriach:
- Najlepsza Scenografia: Magdalena Maciejewska (T.E.O.R.E.M.A.T.) – za stworzenie spójnego krajobrazu, w którym odrębność ukazuje się poprzez potężny ładunek emocjonalny; ze szczególnym wyróżnieniem za reżyserię świateł.
- Najlepszy Zespół: Teatr Stary w Trylogii, za przypomnienie nam o najgłębszych korzeniach teatru: zespole, który polega na każdym aktorze z osobna, a który wspólnie pozwala na snucie opowieści…
- Najlepsza Rola Męska: Piotr Skiba (Persona. Marilyn) – za ukazanie patologii pasożytniczego entourage’u.
- Najlepsza Rola Żeńska: Magdalena Cielecka ((A)pollonia): za odwagę w – zaskakującym – przedstawieniu poświęcenia wychodzącego poza rolę ofiary.
- Najlepszy Reżyser: Krzysztof Warlikowski ((A)pollonia) za godne sztuki dramatu wyczucie tego o czym mówić należy; za kwestionowanie utartych prawd.
- Wyróżnienie Specjalne – tekst: Między nami dobrze jest: Za inteligentne ukazanie podwójnych i potrójnych znaczeń w znaczeniach a także niespodziewanych rozwiązań na każdym kroku.
- Grand Prix: Między nami dobrze jest: za otwarte przyjrzenie się współczesnej Polsce: jednocześnie pełne ironii i prawdziwej głębi. Spektakl sięgający wyżyn pod każdym względem: reżyserii, gry aktorskiej, koncepcji, scenografii oraz spójnej realizacji.
1 komentarz
Nagroda dla Piotra Skiby to skandal.
Genialną Sandrę Korzeniak pominięto, honorując miernego aktora. Żałosne i niesmaczne.