19 grudnia 2009 roku od godz. 19.00 do godz. 01.00 w Budynku Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędą się Para_Tele_Wizje.
Para_Tele_Wizje to domówka, wieczór w budynku Laboratorium, którego gospodarzami będą artyści-rezydenci programu a-i-r laboratory. Para-otwarcie: przestrzeń Dream or Nightmare autorstwa berlińskiego kolektywu Raumtaktik stworzona w ramach wystawy Working Title.Tytuł roboczy użyczy swoich właściwości sypialni-biura podróży-lounge szóstce artystów.
Wieczór w Laboratorium to interdyscyplinarne spotkania, prezentacje i perfomanse, wybór prac wideo w domowym dyspozytywie, przy winie w dobrym towarzystwie, z alternatywą w postaci stołu do piłkarzyków, zakończony razem z duetem Petit Buffet tanecznym setem djskim w myśl zasady, że teoria jest nudna jeśli nie ruszy się w tango.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – wejściówki w dniu imprezy będą do odbioru przy wejściu głównym w punkcie informacyjnym CSW. Spotkania i prezentacje odbędą się w języku angielskim.
Program
19.00 Jesse Aron Green i Joe Moran, Choreografia i konceptualizm
Green – twórca filmów i instalacji wideo, kurator i teoretyk z Los Angeles – rozpocznie wieczór od prezentacji swoich najnowszych prac. Kontekstem dla nich jest modernistyczna tradycja, w której praktyki choreograficzne służą za konceptualne narządzie: mapy, partytury, wskazówki, wykresy znaczeń. Prezentacji Greena będzie towarzyszył wykład i performance Joe Morana, londyńskiego choreografa i tancerza, który przedstawi At Once [2009] – wykonanie choreograficznej partytury dla solisty autorstwa Deborah Hay. W ciągu całego wieczoru w sali widowiskowej będzie można oglądać wielkoformatową instalację wideo Greena Ärztliche Zimmergymnastik [2008].
20.00 Rudolf Steiner, What what I Do do
Prezentacja What what I Do do to okazja do zapoznania się z najważniejszymi pracami Rudolfa Steinera, w tym z serią Pictures of me, shooting myself into a picture [2007], w której w jednym obrazie wybrzmiewa wiele pytań z jakimi konfrontuje nas medium fotografii. Artysta strzela do wypełnionego kliszą pudełka, tworząc z niego kamerę otworkową. Tworzy swój autoportret w samym akcie oddania strzału: kula służy za przysłonę i migawkę. Steiner pokaże także projekty otwarte, nad którymi pracował podczas swojego pobytu w Warszawie. Wykorzystując media technicznej reprodukcji i topograficzne eksploracje Steiner pracował m.in. nad filmem o procesie Eichmanna w Jerozolimie i animował kontury RP.
21.00 Dubravka Sekulić, Wycieczka przez Europę w okularach Eurowizji
Wychodząc z założenia, że kraje Europy łączy więcej niż fatalny gust muzyczny, architektka i badaczka Dubravka Sekulić przedstawi historię powojennej Europy zestawiając ją z kolejnymi odsłonami Eurowizji. Po roku 1945, kraje europejskie skupiły się na rywalizacji na polach nauki i technologii. Jednymi z symboli rozwoju i dobrobytu stały się odbiorniki telewizyjne i narodowe protokoły emisji, udowadniające technologiczną wyższość nad resztą Europy. Stworzenie międzynarodowego, ustandaryzowanego modelu emisji udało się dopiero w 1956, wraz z zorganizowaniem przez Europejską Unię Nadawców (European Broadcasting Union) pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Wraz z kolejnymi edycjami, technologiczna rywalizacja zmieniała się w kulturową, generując głosy o zintegrowanej Europie.
22.00 Nadja Abt i Katharina Marszewski, Aka Petit Buffet
Nadja Abt & Katharina Marszewski prezentują: współczesną wersję setu didżejskiego. Nadja i Katharina poznały się zaledwie parę tygodni temu, podczas występu w berlińskim barze Myśliwska. Na zakończenie wieczoru w Laboratorium, zagrają po raz kolejny oraz wykonają spontaniczny, taneczny performance. Nadja i Katharina postulują zerwanie z nudną i akademicką DJ-ką. Zamiast tego, nie dbając o techniczny szlif i profesjonalizm, chcą przekonać publiczność do barokowo rozbuchanej muzyki, przy której same mają ochotę się bawić.
Jesse Aron Green urodził się w 1976 w Bostonie. Jest absolwentem UCLA i Harvardu. Mieszka i pracuje w Bostonie i Los Angeles, gdzie współpracuje z projektem Art2102 oraz Genesis Project, inicjatywą organizującą m.in. rezydencje artystyczne. Najnowsza prezentacja jego prac odbyła się w Vox Populi, w Filadelfii. Green jest również autorem projektu realizowanego w Tate Modern oraz bierze udział w przyszłorocznym Whitney Biennal. Jako stypendysta Fundacji Henry’ego Luce, był rezydentem w Centrum Sztuki Współczesnej Kitakyushu w Japonii.
Joe Moran jest autorem video oraz choreografii wykorzystywanych w przedstawieniach teatralnych, przestrzeni publicznej oraz galeriach. Jest autorem choreografii do filmu Background Magali Reus . Współpracował z wybitnymi choreografami: Siobhan Davies (Bank Project), Christopher House (Toronto Dance Theatre),
Deborah Hay, której choreograficzne wskazówki i ich interpretacje są zapisywane jako poetycki tekst, będący bazą dla kolejnych performansów – tak jak At Once, który będzie można zobaczyć w Warszawie. Hay jest jedną z najbardziej uznanych twórczyń tańca postmodernistycznego. W latach 70-tych, współtworzyła Judson Dance Theater. Współpracowała m.in z Mikhailem Baryshnikovem oraz Forsythe Company.
Rudolf Steiner (ur. 1964), autor video, performansów, fotografii, jest współzałożycielem (razem z Barbarą Meyer Cesta) Haus am Gern, platformy wymiany i dyskusji, otwartej dla artystów działających w różnych mediach . W 2007 razem z Joanną Warszą i Beat Guggerem, Steiner zaprosił mieszkańców Warszawy na zwiedzanie Muzeum Wyobraźni, którego plan został rozrysowany kredą na Placu Defilad – miejscu, gdzie w przyszłości stanie warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rudolf Steiner mieszka i pracuje w Biel- Bienne w Szwajcarii.
Dubravka Sekulić (ur.1980, Niš, Serbia), architektka i badaczka. W swoich pracach skupia się na przekształceniach sfery publicznej, m.in. na formalnym i nieformalnym kształtowaniu przestrzeni publicznej i prywatnej miast. Fragmenty jej pracy dotyczącej nadbudówek, tzw. Rosyjskich Pawilonów w Belgradzie pokazywana jest na wystawie Working Title. Tytuł Roboczy, praca w całości zostanie opublikowana w 2010 roku. Obecnie pracuje nad projektem TeleVision (badanie i analiza relacji między koncepcją Europy, telewizją oraz Konkursem Piosenki Eurowizji), Department stores in Yugoslavia, Textbook on the city. Jej prace były pokazywane na licznych wystawach, teraz jako badaczka jest rezydentką Jan van Eyck Academie w Maastricht (Holandia).
Katharina Marszewski to klasa sama w sobie jeśli chodzi o improwizowane działania w licznych dyscyplinach. Nastawiona na współpracę, zaangażowana i angażująca na najwyższych obrotach warszawska emigrantka. Odkąd skończyła 5 lat mieszka w Niemczech, ale Polska jest wciąż punktem odniesienia w jej pracy artystycznej.
Nadja Abt tańczy gdy jej smutno bądź wesoło, bądź smutno i wesoło naraz, próbując przekonywać innych do swojej muzyki. Śpiewanie jest trudne – ale wszystkiego trzeba spróbować. Bywa także Vladimirovichem, czasem Rosjaninem, czasem Grekiem z przestrzenią w Berlinie. Teoria jest nudna, jeśli nie ruszy się w tango.
Para_Tele_Wizje
19 grudnia
Budynek Laboratorium: południowe skrzydło kompleksu CSW
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2