3 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej WPA UAM w Kaliszu odbędzie się koncert noworoczny w ramach Festiwalu Muzycznego Bursztynowy Szlak. Wystąpią: Miriam Sharoni (sopran) i Artur Banaszkiewicz (skrzypce) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.
W programie znalazły się arie operowe, operetkowe, utwory musicalowe.
Miriam Sharoni urodziła się w Malmö (Szwecja) a dorastała w Izraelu. Po maturze studiowała śpiew w Wyższej Szkole im. Roberta Schumana w Düsseldorfie u prof. Ingeborg Reichelt i w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu u prof. Judith Beckmann. Studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem. Oprócz studiów uczęszczała na kursy mistrzowskie prowadzone przez Elizabeth Schwarzkopf, Agnes Giebel, Christa Ludwig, Mitsuko Shirai i Hartmuta Hölla. W 1996 r. otrzymała nagrodę DAAD i stypendium Israel Vocal Arts Institute, co umożliwiło jej pobyt naukowy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
W 1997 r. zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Roberta Stolza oraz pierwszą nagrodę w Konkursie im. Elisy Meier. Liczne wieczory pieśni, koncerty oraz nagrania dla radia i telewizji zaprowadziły ją do Szwecji, Izraela i Niemiec. Zadebiutowała w 1996 r. w Hajfie (Izrael) partią Musetty w operze Pucciniego – La Boheme (Cyganeria) i śpiewając w Hamburger Musikhalle (Hamburskiej Hali Muzycznej) Italienische Liederbuch Hugo Wolfa.
Pierwszy kontrakt jako gość operowy otrzymała Miriam Sharoni w Meklemburskim Teatrze Państwowym w Szwerinie. Gościnnie występowała również w Bremerhaven, Saarbrücken i Flensburgu. W ramach Letniego Festiwalu w Etuin (Eutiner Sommerfestspiele) śpiewała partię Paminy z Czarodziejskiego fletu Mozarta. Od 1997 do 2001 r. była stałym członkiem zespołu Państwowego Teatru w Braunschweig. Od 2001 do 2004 r. śpiewała partię Marii w West Side Story Leonarda Bernsteina w Volksoper w Wiedniu.
Artur Banaszkiewicz – skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. W 1985 r. zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988 – 1990 jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. W tym czasie brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji gry skrzypcowej w Łańcucie (prof. M. Rusin) i w Bydgoszczy (W. Pikajzen).
Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności, często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki, m. in. Viva Strauss!, Irish Dream, Skrzypek na dachu, Can-Can, My Fair Lady, Havah Nagilah, Oczy czarne, Kalinka. Szczególnie dużym powodzeniem w Polsce i za granicą cieszy się koncert-show zatytułowany Wieczór w krainie czardasza, składający się z utworów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Idea tego koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych, m. in. Lincoln Center w Nowym Jorku i Sali kongresowej w Warszawie, a także współpracą z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce, m. in. W. Malickim, V. Brodskim, A. Maliszewskim, J. Karwowskim.
Artur Banaszkiewicz intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się swoimi muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.