Od 9 stycznia do 7 lutego 2010 roku oglądać można otwartą 8 stycznia 2010 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli wystawę prac Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, twórcy absolutnego.
Okazją do jej zorganizowania stała się emisja przez Narodowy Bank Polski nowej monety kolekcjonerskiej poświęconej właśnie temu artyście, wydanej w cyklu Polscy malarze XIX i XX wieku. Stalowowolskie muzeum we współpracy z rzeszowskim Oddziałem Okręgowym NBP zaprezentuje nową monetę wraz z wystawą obrazów i rysunków Strzemińskiego. Nie zabraknie na ekspozycji pracy z cyklu Twarze, widocznej na wspomnianej monecie.
Władysław Strzemiński (1893-1952) to artysta kontrowersyjny, znany też z niezwykle ciekawego życia i burzliwego związku z rzeźbiarką Katarzyną Kobro. W początkach twórczości zetknął się z przedstawicielami awangardy rosyjskiej i ideą konstruktywizmu, co wywarło duży wpływ na jego twórcze myślenie. Stworzył teorię unizmu (zasady pełnej jednorodności obrazu zbudowanego na prawach mu właściwych, działających jako jedność optyczna pozbawiona wszelkich kontrastów). Strzemiński zajmował się także projektowaniem architektonicznym, teorią i krytyką sztuki. Był jednym z inicjatorów utworzenia grupy kubistów, konstruktywistów Blok, a potem Preaesens oraz słynnej grupy a.r. Brał udział we wszystkich krajowych i zagranicznych manifestacjach polskiej awangardy konstruktywistycznej.
Prezentowane na wystawie w Stalowej Woli obrazy i rysunki Strzemińskiego pochodzą z Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł Strzemińskiego, z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Prace ukazują kolejne etapy poszukiwań tego wielkiego, radykalnego eksperymentatora, od kompozycji postsuprematycznych po solarystyczne (powidoki). Ekspozycję dopełniają autorskie interpretacje realizmu socjalistycznego.
Wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli to jednocześnie pierwszy pokaz z cyklu Twórcy absolutni, przedstawiającego klasyków współczesności, artystów absolutnych.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
37-364 Stalowa Wola
1 komentarz
Mozemy sobie tylko pomarzyc o kulturze przez duze “K”, dopoty kultura bedzie trzymana na pasku PO i salonu.