9 i 10 stycznia 2010 roku o godzinie 17.oo oraz 12 i 13 stycznia 2010 roku o godzinie 11.00 w Operze Krakowskiej odbędzie się spektakl Engelberta Humperdincka Jaś i Małgosia. Austriacki kompozytor Engelbert Humperdinck był uczniem Wagnera i od 1880 r. pracował w Bayereuth przy wystawianiu dzieł wagnerowskich, m.in. nad kopią partytury jego ostatniej wielkiej kompozycji Parsifal. Można by przypuszczać, że Humperdinck napisał Jasia i Małgosię dzieło z myślą o rodzinie, o słuchaczu i widzu od lat kilku do stu.
Dopóki dzieci wierzyć będą w czarownice – a zawsze tak było i zawsze będzie – dopóty będą potrzebowały opowieści, w których uwalniają się od prześladowców zrodzonych w swojej wyobraźni. Kiedy dziecku udaje się dokonać tego we własnym życiu, niezmiernie zyskuje – podobnie jak Jaś i Małgosia. Tak o znanej zarówno dzieciom jak i dorosłym baśni braci Grimm pisał filozof Bruno Bettelheim.
Opera Jaś i Małgosia Humperdincka oparta na motywach znanej baśni braci Grimm od ponad stu lat cieszy dorosłych i dzieci, przełożona na siedemnaście języków, wystawiana od Berlina do Tokio, od Australii do Ameryki Północnej i Południowej. Libretto napisane przez siostrę kompozytora Adelheid Wette – przeznaczone pierwotnie do użytku domowego, zachwyciło Humperdincka swoistą poezją i urokiem. Prapremiera opery miała miejsce w 1893 roku, a zatem można mówić o jej neoromantycznym rodowodzie, choć w przypadku Humperdincka jest to kontynuacja harmoniki Wagnera, którego powszechnie uznaje się za tego, który pogrzebał system tonalny w muzyce, utorował drogę nowoczesnym systemom dźwiękowym (rozwijanie i komplikowanie chromatyki, rozluźnianie wzajemnych zależności funkcji harmonicznych).
Styl Humperdincka, co zgodnie podkreślają krytycy, wywodzi się właśnie z osiągnięć Wagnera, szczególnie w zakresie składu instrumentów oraz pełnej blasku techniki instrumentacji. Jaś i Małgosia posiada dwie wersje: symfoniczną i kameralną. Zgodnie z duchem romantyzmu Humperdinck wykorzystał w poszczególnych scenach Jasia i Małgosi stare ludowe pieśni niemieckie, które w swej melodyce i charakterze gatunku korespondują z naiwną baśniową rzeczywistością.
dyrygenci: Rafał Jacek Delekta, Jan Jazownik
reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
scenografia: Anna Sekuła
w spektaklu wystąpią m.in.: Elżbieta Janus, Katarzyna Słota-Marciniec (Jaś), Dorota Mentel, Katarzyna Oleś-Blacha (Małgosia), Anna Plewniak, Magdalena Barylak (Matka), Konrad Szota, Michał Kutnik (Ojciec), Bożena Zawiślak-Dolny, Agnieszka Cząstka (Czarowica), Karin Wiktor-Kałucka, Dorota Mentel (Jutrzenka) oraz Orkiestra, Chór oraz Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej.