14 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy WRO Art Center zaprezentuje wybór wideo z kolekcji WRO Romantica: Single Channel Topos, na wielu płaszczyznach korespondujących z tradycją romantyzmu. Program gromadzi współczesne realizacje wideo z lat 2003-2007, które choć osadzone we współczesności, można jednocześnie odczytywać poprzez filtr romantycznych motywów. Klasyczne dla video artu, jednokanałowe prace wideo obejmują szeroką sferę toposów romantycznych, które od czasów romantyzmu miały istotny wpływ na kształt historii myśli, kulturę i sztukę.
To, w jakim stopniu tradycja romantyczna, często postrzegana jako wprowadzenie w okres nowożytny, naturalnie włączona jest w kontekst współczesnej polskiej sztuki wideo, uwidacznia się w twórczości artystów biorących udział w programie przygotowanym dla Ursula Blickle Video Lounge w wiedeńskiej Kunsthalle, gdzie był on prezentowany przez miesiąc, w styczniu 2008 roku.
Nawiązując do postaci tragicznego bohatera w samotnej walce przeciw ustalonemu porządkowi świata, Jacek Niegoda i Jan Poppenhagen przyjmują wobec nich postawę krytyczną. Zmiana Tomasza Partyki alegoryzuje pragnienie wolności, wynikające z opozycji między jednostką a systemem, uchwyconej tutaj w zapisie postkomunistycznego rytuału. Motyw fantastycznej podróży bohatera podejmuje Jacek Kościuszko, a intuicja, fantazja i prymat subiektywnego postrzegania nad zobiektywizowaną rzeczywistością tchnie z prac Kathrin Marii Wolkowicz, Małgorzaty Dobke, Anny Orlikowskiej i Joanny Hoffman. Andrzej K. Urbański i Mira Boczniowicz wykorzystują kamerę jako narzędzie w poszukiwaniu sacrum, badając jego status w skomercjalizowanej sferze publicznej; zataczając pełen krąg w jednym zaledwie ujęciu, przynosi ona niezwykle absurdalny ale głęboki w to wgląd. Grzegorz Gonsior, w zamykającej program pracy Oko, nawiązuje wprost do romantycznego toposu oka jako odbicia ludzkiej psyche, a jednocześnie instrumentu służącego rejestracji rzeczywistości postrzeganej z bardzo subiektywnej perspektywy: przez cały czas trwania filmu większą część kadru zajmuje oko autora, które wraz z otoczeniem zostało nagrane przy użyciu specjalnie skonstruowanego statywu. Romantyczne dążenie do zjednania postrzegającego z postrzeganym urzeczywistnia się w jednym kadrze.
Kuratorzy: Piotr Krajewski i Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka
Prace w programie:
- Zmiana (6:02), Tomasz Partyka, 2004
- Ikony (2:47), Andrzej K. Urbański, Mira Boczniowicz, 2003–2004
- Kontestator (5:20), Jacek Niegoda, 1995–2005
- To Box (9:30), Jan Poppenhagen, 2003
- Projektowanie i organizacja przestrzeni (9:00), Alicja Karska, Aleksandra Went, 2002
- Baba Jaga (2:30), Kathrin Maria Wolkowicz, 2004
- Endless Loop (3:25), Anna Orlikowska, 2007
- Ściany (5:17), Joanna Hoffmann, 2007
- Cars at Night (4:47), Małgorzata Dobke, 2004
- Mr. Parabollic (5:08), Jacek Kościuszko, 2003
- Oko (4:10), Grzegorz Gonsior, 2003