19 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście w Gdańsku odbędzie sie pokaz filmu 69 w reżyserii Nikolaja Viborga zorganizowany przez Inicjatywę Pracowniczą oraz Krytykę Polityczną.
W związku z nasilającymi się na całym świecie represjami wobec ruchu squaterskiego zaprezentowany zostanie film, opowiadający historię Ungdomshuset, kopenhaskiego centrum kulturalnego, miejsca spotkań wielu alternatywnych środowisk.
Dokument Nikolaja Viborga opowiada o likwidacji squatu Ungdomshuset w Kopenhadze, który przez 20 lat stanowił czynną alternatywę dla kultury głównego nurtu. Od samego początku funkcjonowania był przestrzenią działań i spotkań dla ruchów kobiecych, studenckich, artystycznych, robotniczych i anarchistycznych. Kiedy budynek został sprzedany sekcie Faderhuset, ludzie związani ze skłotem, którzy przez wiele lat wkładali swoją energię i czas w rozwijanie działalności tego miejsca, założyli fundacje i próbowali wykupić budynek przy ulicy Jagtvej 69 (warto zauważyć, że miejsce zajmowali legalnie). Niestety bezskutecznie.. Faderhuset nie zgodzili się na odsprzedanie swojego nowego nabytku (mając w planach wyburzenie budynku i… sprzedaż (!) ziemi przy równoczesnym całkowitym wykluczeniu całkiem atrakcyjnej oferty skłotersów).
1 marca 2007 roku skłot został przemocą wysiedlony. Ewikcja wzbudziła fale masowych protestów zarówno w Kopenhadze jak i na całym świecie. W samej Danii podczas zamieszek aresztowano 700 osób; płonące ulice były synonimem tego co cisnęło się na usta wszystkim demonstrantom: Ungdomshuset blir (Dom Młodzieży zostaje). Przez kilka tygodni na ulicach pojawiało się codziennie od kilkuset do kilku tysięcy demonstrantów. Przyświecał im jeden cel – zachowanie Ungdomshuset jako otwartej przestrzeni publicznej.