Od 23 stycznia do 28 marca 2010 roku w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum w Bielsku-Białej obejrzeć można wystawę pt. Symbioza artystycznych fascynacji – Motory i Zmory Emila Zegadłowicza w ilustracjach Stefana Żechowskiego.
Wystawa obejmować będzie cykl ilustracji wykonanych przez Stefana Żechowskiego do dwóch powieści Emila Zegadłowicza. Z 1936 roku pochodzi cykl sześciu rysunków do Motorów, jednej z najgłośniejszych powieści 20-lecia międzywojennego. Powieść ta opublikowana w listopadzie 1937 roku przez Mariana Razumskiego, została wkrótce skonfiskowanej przez cenzurę obyczajową. W ocenie części ówczesnej krytyki i czytelników, była to skandalizująca proza o śmiałej obyczajowo fabule i gorszącym języku oraz prowokacyjnych rysunkach. Sam autor w jednym z listów do wydawcy określił powiedział o niej: okropna, szargająca wszystkie świętości, bezczelna i pornograficzna.
Z lat 1956-1957 pochodzi drugi komplet osiemnastu rysunków ilustrujących Zmory, powieść napisaną i wydaną w 1935 roku. Kolejna powieści opowiadająca o dojrzewaniu młodego człowieka – Mikołaja Srebrempisanego, poszukiwaniu własnej tożsamości i buncie przeciwko hipokryzji, nie wzbudzała już tak silnych emocji i w ocenie współczesnych była znacznie mniej kontrowersyjne.
Dopełnieniem rysunków wykonanych miękkim ołówkiem, kredką i węglem, będą fragmenty prozy Emila Zegadłowicza. Wystawa, która została w całości przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum w Bielsku-Białej, w niekonwencjonalnej aranżacji i ciekawej oprawie plastycznej, pozwoli na nowe spojrzenie na sztukę tego rysownika.