21 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w Galerii Aneks odbędzie się wernisaż wystawy Józefa Chyżego – Strefa Widnokręgu. Wystawa czynna będzie do 21 lutego 2010 roku.
Malarstwo Józefa Chyżego jest amalgamatem dwóch planów: abstrakcyjnej materii malarskiej – ekspresyjnej i żywej kolorystycznie oraz przedstawień figuratywnych – obszaru wybujałej wyobraźni kreującej ozdobną roślinność, linearnie stylizowane postaci i feeryczne zwierzęta rodem z dziecięcej fantazji, ujęte w ornament typografii.
Perspektywa tej sztuki jest perspektywą imaginacji a nie geometrycznego wykreślenia, jej układ zbliżony jest do kartki papieru pokrytej podświadomie wylewanymi rysunkami, spontanicznymi tworami. To, że krokodyl zamieszkuje tą samą przestrzeń powietrzną co samolot nie jest sprzecznością w sferze wyobraźni, jak i to, że wzrost roślinności może odbywać się w różnych kierunkach, nawet prostopadle do siebie, a olbrzymia ważka może krążyć wokół epoletów wąsatego generała.
Artysta żongluje wątkami, czasem poważniejąc, ukazując jakby alchemiczny model ludzkiej głowy zestawiony z gwiezdnymi konstelacjami, stwarzający ezoteryczne wrażenie, jednak zaraz zmieniając tonację, gdy pojawiają się długie wąsy usmiechniętego kota i świnia zamieszkująca drzewo. Na płótnach trwa zabawa w historię i życie, pełna teatralnych eksponatów – kostiumów uczonych, imperatorów, kochanków. Motywy zmieniają się błyskawicznie, niczym słowotok z ust skłonnego do konfabulacji, nadpobudliwego dziecka. Ta logorea, czy raczej ikonorea – strumień obrazów – wynika z zachłanności postrzegania, o czym świadczy choćby tytuł wystawy: Strefa widnokręgu. Wszystko w zasięgu wzroku i intelektu stanowi materiał do artystycznego przetworzenia. Wszelkie kultury, wszelkie elementy układanki świata są interesujące, a inspirację może znaleźć zarówno w nauce, mistyce jak i w baśni czy kaprysie rozbawionego umysłu.
W twórczości Józefa Chyżego często pojawiają się insygnia władzy – korony, jabłka królewskie – głoszą one splendor sztuki i prymat wyobraźni, potwierdzając słowa: Bawimy się i wiemy, że się bawimy, a więc jesteśmy czymś więcej niż jedynie rozumnymi istotami, ponieważ zabawa nie jest rozumna. (Johan Huizinga)
Józef Chyży (ur.1983 r. Lewin Brzeski) jest absolwentem Instytutu Sztuki UO. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2008 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. M. Kamińskiej, a aneks z malarstwa – w pracowni prof. Łucji Piwowar – Bagińskiej.