26 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Ekspozycja prezentowana będzie do 28 marca 2010 roku. Dzieje społeczności pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku przedstawione zostaną poprzez fotografie i dokumenty z warszawskich muzeów, archiwów i zbiorów rodzinnych, większość prezentowana po raz pierwszy.
Pierwsza część ekspozycji prezentuje rodziny, które najdawniej przybyły do Warszawy: Fukierów, Libeltów, Rode i Strausów. Tu swego rodzaju rekordzistą jest ród Fukierów z protoplastą Jerzym Fuggerem, osiadłym w Warszawie już w 1515 roku. Od 1810 roku Fukierowie posiadali kamienicę na Rynku Starego Miasta w Warszawie ze słynną winiarnią i jednym z najstarszych na świecie składów win (najstarsze trunki datowano na XVII wiek!). Ostatni z rodu staromiejskich winiarzy, Henryk Maria Fukier, zmarł w 1959 roku. Pamiątką po nim jest restauracja U Fukiera w miejscu historycznej winiarni. Z kolei ród Strausów wywodzi się od Krystiana Bogumiła Strausa, szatnego dworu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Strausowie od kilkunastu pokoleń mieszkają w Warszawie. Podobnie jak potomkowie Libeltów i Rode, aptekarzy i kupców.
Wystawa przezwycięża stereotyp, że przybysze z Niemiec zajmowali się wyłącznie rzemiosłem, handlem lub pracowali w przemyśle. Kolejny rozdział ekspozycji pokazuje wybranych przedstawicieli innych profesji: architektów (Efraim Schröger, Jan Chrystian Schuch, Szymon Bogumił Zug, Jan Fryderyk Heurich, Stefan Szyller), malarzy (Zygmunt Vogel, Józef Brandt, Wojciech Gerson), artystów sceny i muzyków (Józef Elsner, siostry Straus), naukowców (Oskar Kolberg, Samuel Bogumił Linde, Joachim Lelewel), prekursorów polskiej fotografii (Karol Beyer, Konrad Brandel), duchownych (pastor Leopold Otto, bp Juliusz Bursche) oraz wojskowych i działaczy niepodległościowych (Romuald Traugutt, Edward Jürgens, płk Ignacy Boerner, gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, gen. Władysław Anders).
W części trzeciej przedstawiono warszawskie rody przemysłowe, w tym tak słynne jak Wedlowie, właściciele fabryki czekolady i słodyczy, Hennebergowie i Wernerowie, reprezentanci branży metalowej, Spiessowie i Klawe, farmaceuci, Ulrichowie, ogrodnicy, Schiele – browarnicy, Gebethnerowie – księgarze, wydawcy i sportowcy. Poza tym także mniej znane jak Kerntopfowie, wytwórcy fortepianów i mecenasi kultury, Wernicowie, wytwórcy instrumentów muzycznych, Weigle – garbarze i Palowie, właściciele fabryki chemicznej Dobrolin.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także m.in. fragmenty najstarszej fotograficznej panoramy stolicy z 1857 roku, wykonanej przez Karola Beyera z wieży kościoła ewangelicko-augsburskiego na pl. Małachowskiego. Atrakcją dla varsavianistów są również fotografie Karola Brandla, pokazujące miasto w drugiej połowie XIX wieku. Nie brak unikatowych dokumentów jak np. dyplom majstra Adolfa Strausa z XIX w. po rosyjsku, polsku i niemiecku, zaświadczenie z 1926 roku z podpisem pierwszego dyrektora Polskiego Radia, Zygmunta Jaxy-Chamca, o zatrudnieniu w Polskim Radiu Władysława Liebelta, czy listy polskich żołnierzy, przedstawicieli omawianych rodzin, z niemieckich obozów jenieckich z czasów II wojny światowej.
Wystawie będzie towarzyszyć cykl imprez – spotkania z potomkami rodów, Spacer po Warszawie ścieżką niemiecką, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, promocje książek i dyskusje.