23 stycznia 2010 roku o godz. 19.00 w Instytucie Awangardy w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Ideozy: Baba Jaga patrzy. Wystawa czynna będzie do 7 lutego 2010 roku.
Baba Jaga patrzy to trzecia wystawa odbywająca się w Instytucie Awangardy w ramach cyklu Ideozy. Punkt wyjścia stanowi problematyka Polski kolonialnej, szczególnie silnej w latach trzydziestych. Popularne w tym czasie postulaty zasiedlania odległych krajów ukazują zdjęcia poczytnego czasopisma Morze wydawanego przez Ligę Morską i Kolonialną.
Drugim momentem historii, wokół którego ogniskuje się tym razem neokolonialna polityka ZSRR, jest rok 1955 i odbywający się wtedy V Międzynarodowy Festiwal Studentów i Młodzieży w Warszawie. Na wystawie pokazane zostaną prasowe zdjęcia konfrontacji Polaków z egzotycznymi delegatami, a także mityczny fryz dekorujący ulice Warszawy, zaprojektowany pod kierunkiem Henryka Tomaszewskiego i Wojciecha Fangora.
Wybór fotografii z lat trzydziestych i połowy lat pięćdziesiątych wskazuje na dwa momenty silnego nasycenia polskiej ikonosfery egzotyką, na sposoby manipulowania i uwodzenia obrazem dalekiego Innego, jakie stosowane były przez wszechobecną wówczas politykę opresji.
Aranżacji wystawy i interpretacji festiwalowego fryzu podjęli się architekci: Gronkiewicz i Wasilkowska. Będzie można ją oglądać z perspektywy niewystawianego dotąd fotomontażu autorstwa Tomaszewskiego. Wystawa Baba Jaga patrzy odbędzie się praktycznie bez żadnego dzieła, a jej ekspozycja – po raz pierwszy w cyklu Ideozy – przesunięta zostanie na margines.
23 stycznia – 7 lutego
Instytut Awangardy
Al. Solidarności 64/118 (11 piętro).