29 stycznia 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Art Foto w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy Magdy Hueckel pt. Cykl REM. Wystawa potrwa do 27 lutego.
Dorota Łuczak, Obrazy pod powiekami, wstęp do katalogu wystawy pt.: Cykl REM
Magda Hueckel odnosi się bezpośrednio do jednej z faz snu, w trakcie której pojawiają się marzenia senne. Stadium to charakteryzuje wyjątkowy stan naszego ciała: tzw. paraliż senny uniemożliwiający nam fizyczne reagowanie na sytuacje obserwowane przez nas podczas snu oraz szybkie ruchy gałek ocznych świadczące o akcie oglądania wirtualnych obrazów pojawiających się w wewnętrznym świecie naszego umysłu (stąd nazwa fazy REM – Rapid Eye Movement). Artystka podkreśla zamysł ukazania emocji, lęków, czy złych przeczuć towarzyszących marzeniom sennym. Tym samym nie tyle odtwarza ich wizualną postać, co raczej dokonuje próby zobrazowania tego, co w sobie kryją. Jednocześnie jednak przedstawia relacje pomiędzy tym co Freud nazwałby, wyrazem podświadomości a podmiotem, który musi zmierzyć się z jej ciężarem. Lub inaczej: podmiotem, który zmaga się z tym, co ukrywa się w głębiach umysłu i dochodzi do głosu w marzeniach sennych, wymykających się jakiejkolwiek kontroli.
Cykl REM stanowi kontynuacje Autoportretów emocjonalnych, w ramach których powstały wcześniej trzy autonomiczne cykle: Autoportrety wyciszone, Autoportrety zrezygnowane i Autoportrety obsesyjne tworzące wraz z tym ostatnim rodzaj wizualnego traktatu, w którym artystka dokonuje rewizji własnego ja, skupiając się nie tyle na swoim zewnętrznym wizerunku i funkcjonowaniu w społeczno-kulturowych normach, co własnym wewnętrznym świecie i egzystencji. Strategia uzewnętrzniania siebie w obrazach oraz reprezentowania własnych emocji za pomocą zawłaszczania otaczającej przestrzeni obecna jest w różnoraki sposób w każdym z cykli (zwłaszcza Autoportretach wyciszonych i Autoportretach zrezygnowanych). W Cyklu REM dochodzi jednak do autonomizacji wyobrażeń dopełniających konstytuowaną podmiotowość. Niegdyś wizualnie zintegrowana z fragmentami ciała, za pomocą multiekspozycji, wizja gnijącej natury (Autoportrety obsesyjne) oddziela się tym razem od podmiotu i w pewnym stopniu zostaje wyabstrahowana, niczym marzenia senne przypomina o lęku, ale nie pozwala na jego doprecyzowanie. Odnosi się do podmiotu, ale umyka mu.
Magda Hueckel (1978 r.) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalizacje: fotografia, scenografia, dyplom w 2004 r.) Uzupełniająco studiowała w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (Słowacja) oraz Schule fuer Gestalltung w St.Gallen (Szwajcaria).
Zajmuje się fotografią, grafiką i scenografią. W 2002 wraz z Agatą Serafin założyła duet fotograficzny hueckelserafin, który w 2004 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza dla Młodych Twórców. W 2005 wstąpiła do Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2008 roku należy również do Fet Art Association (Francja). Wykłada w Studium Fotografii ZPAF, pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, współpracuje z Teatrem Nowym Krzysztofa Warlikowskiego i Teatrem Ateneum. W 2009 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z Galerią Piekary (Poznań), Galerią Wanted Paris (Francja) oraz Agencją Millennium (UK). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. podczas festiwalu Voies Off (Francja), Rencontres Photographiques de Montpellier (Francja), Biennale Fotografii w Poznaniu, Biennale Sztuki Młodych – Rybie Oko, Fotonoviembre (Teneryfa), Daylesford Foto Biennale (Australia), Miesiac fotografie (Słowacja), Miesiąc Fotografii w Krakowie, Warszawskie Lato Fotografii i innych. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Cykl REM
29 stycznia – 27 lutego
Galerii Art Foto w Częstochowie