25 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się pierwsze spotkanie ze specjalnego cyklu Akademii kina japońskiego, poświęconego twórczości Akiry Kurosawy, z okazji stulecia jego urodzin.
Przyznanie Kurosawie w 1951 r. Złotego Lwa w Wenecji za film Rashomon otworzyło świat na kino japońskie, rozpoczynając – trwający do dziś – boom na filmy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Inne jego dzieła, niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym, będące przy tym moralitetami na temat wielkości i małości człowieka – były dla zachodniego odbiorcy synonimem kina Japonii, niewyczerpanym źródłem wiedzy o japońskiej kulturze, społeczeństwie, a także źródłem inspiracji dla wielu artystów. Synkretyczna twórczość Kurosawy, łącząca elementy kultury Wschodu i Zachodu, ukazuje uniwersalność toposów literackich, czytelnych pod każdą szerokością geograficzną i stanowiących nierzadko klucz do zrozumienia odmiennych wartości. Łącząc formułę kina samurajskiego jidai-geki z dramatami Williama Szekspira czy kina obyczajowego gendai-geki z literaturą rosyjską, nie tylko odświeżał formułę kina rodzimego, ale kinu w ogóle nadawał wymiar głębokiego humanizmu, wcześniej nie występującego w takim natężeniu i tak bezpośrednio.
Spotkania Akademii poświęcone Kurosawie mają na celu przyjrzenie się najważniejszym filmom Kurosawy i rzucenie nowego światła na pracę twórcy Siedmiu samurajów, zachwycającą miłośników kina po dziś dzień. Prezentacjom filmów towarzyszyć będzie również konferencja naukowa z udziałem specjalistów z kraju i zagranicy oraz artystów, w których twórczości nietrudno wskazać inspiracje sztuką Akiry Kurosawy.
Przygotowanie i prowadzenie dr Piotr Kletowski.
Piotr Kletowski to popularyzator kinematografii azjatyckiej, zwłaszcza kina japońskigo i autor licznych publikacji opisujących fenomen kina dalekowschodniego (Śmierć jest moim zwycięstwem – Kino Takeshiego Kitano, Rabid 2001, Sfilmować duszę. Krótka historia kina japońskiego, manggha 2006, Kino Dalekiego Wschodu, Wyd. Krytyki Politycznej 2009). Twórca Akademii Kina Japońskiego przy Muzeum Manggha.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków