29 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00 w kinie Cytryna na ul. Pomorskiej 39/41 odbędzie się wernisaż wystawy Dziś w nocy umrze miasto, połączony z prezentacją nowego łódzkiego serwisu Plaster Łódzki oraz pokazem filmu.
Rozczłonkowane nienaturalnym podziałem dzielnic, poprzecinane setkami pustych arterii, zaorane skrzętnie, pustoszeje, staje się anonimowe, zapomniane i zbędne, krwawiąc w ostatnim spazmie czerwonym pyłem skruszonych bezmyślnie cegieł. Powszechnym wśród ludzi uczuciem, towarzyszącym obserwacji powolnego procesu obumierania jest obojętność. Obojętność zrodzona z poczucia bezsilności, przyzwyczajenia, zatopienia sąsiedniej tragedii w przyziemnej codzienności narzuconych obowiązków. Wegetujący ostatkiem sił organizm miejski, który zaczyna wydzielać charakterystyczny fetor rozkładu przestaje szokować w momencie gdy jego agonia trwa od tak dawna. Zanim jednak, śmierć miasta stanie się faktem, mamy okazję do poczynienia krótkiego podsumowania, retrospektywy? Możemy podejrzeć je w jego najbardziej intymnych szczegółach, zakamarkach. Poznać je lepiej, porównać z innymi, bądź po prostu postarać się je zrozumieć.
Na kilkudziesięciu fotografiach utrwalono je takim jakie było, jakie jest, jakim chcieliby zobaczyć je ich twórcy. Dla jednych jest metropolią monumentalnych zabytków, kultury, sztuki, szczęścia i soczystej zieleni. Dla innych miastem fabrycznych ruin, samotnych starców, bezpańskich psów, biedy i obłudy. Wizje miasta. Nie tego, które umrze, a tego które narodzi się w chwili jego śmierci.
Autorzy zdjęć: Aleksandra Gach, Dawid Durasik, Mariusz Kucharczyk, Kamil Porembiński, Łukasz Ratajczyk, Przemek Sikora
Na zakończenie imprezy wyświetlony zostanie film Jana Rybkowskiego Dziś w nocy umrze miasto z 1961:
Pośród wielu nie do końca wyjaśnionych zagadek II wojny światowej znajduje się sprawa zbombardowania Drezna przez lotnictwo RAF-u 13 II 1945 roku. Na dwa i pół miesiąca przed kapitulacją Niemiec klęska Hitlera była oczywista. Armie aliantów toczyły już zwycięskie boje na terytorium III Rzeszy i to bynajmniej nie w pobliżu Drezna – miasta o znikomym znaczeniu strategicznym. Pozbawione ważniejszych obiektów wojskowych, pełne było za to obozów jenieckich, cudzoziemców wywiezionych na roboty do Niemiec oraz bezcennych zabytków i pomników kultury ze słynną Galerią Drezdeńską na czele. Dlaczego więc Drezno zostało prawie zrównane z ziemią? Film Jana Rybkowskiego nie odpowiada na to pytanie, mimo że reżyser oglądał na własne oczy drezdeńską hekatombę. Twórca pragnął bowiem, by Dziś w nocy umrze miasto przede wszystkim wyrażało prawdę o niemożności bycia neutralnym, niemożności ucieczki od rzeczywistości.
Występują: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Chojnacka, Ignacy Gogolewski, Kalina Jędrusik, Emil Karewicz, Roman Wilhelmi, Jan Machulski, Leon Niemczyk