30 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Klubie Filmowym Silesia w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach odbędzie się spotkanie z młodym twórcą, który niebawem może osiągnąć wyżyny popularności i stanąć do wyścigu o Oscara – z Bartkiem Konopką, reżyserem m. in. Królika po berlińsku.
Bartek Konopka – (ur. w 1972 roku) jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Studiował również podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w kursie dokumentalnym i fabularnym w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Nominowany do Paszportów Polityki. Laureat stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Nipkowa w Berlinie. Ekspert PISF.
Należy do najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. W roku 2003 wygrał konkurs organizowany przez telewizję Planete, na scenariusz filmu dokumentalnego. Za film Ballada o kozie (2004) otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma pięć nagród publiczności (DokumentART w Neubrandenburgu, MFFK Kraków, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Prowincjonalia we Wrześni, TOFFI w Toruniu). Jego film był pokazywany w kilku telewizjach europejskich oraz kilkunastu oddziałach Planete na świecie.
Fabuła Trójka do wzięcia (2006), zrealizowana w ramach programu 30 minut koordynowanego przez Studio Munka, zdobyła 12 nagród na różnych festiwalach, w tym m.in. Grand Prix na Brest Film Festival oraz Best Debut Award na Message to Man w St. Petersburgu.
Film Królik po berlińsku (2009) został wybrany przez International Documentary Association do walki o nominację do Oscara w dziedzinie dokument krótkometrażowy. Konopka dał się nim poznać jako błyskotliwy twórca, łączący wrażliwość dokumentalisty z fabularną wyobraźnią.
Królik po berlińsku to opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z króliczej perspektywy.
Ballada o kozie – dokument pokazuje popegeerowską wieś oczami kóz ofiarowanych rodzinom korzystającym z pomocy opieki społecznej w kilku wsiach województwa lubuskiego. Kozy, które mają dać ludziom zajęcie, mleko i rozrywkę dla dzieci, stają się świadkami leśnego życia w azylu recydywistów, przedsięwzięć biznesowych pewnego złomiarza oraz maskotką rozbrykanych dzieciaków.