11 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu zaprezentowane zostaną trzy spektakle w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca: Barocco, Short Cuts i Naszyjnik Gołębicy.
Barocco
choreografia: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Jan Sebastian Bach
scenografia i kostiumy: Adriana Cygankiewicz, Jacek Przybyłowicz
czas trwania: 25 minut
premiera światowa: 24.09.2004 r. (Biennale de la Danse w Lyonie)
premiera polska: 08.10.2004 r. (na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu)
Spektakl Barocco Polski Teatr Tańca zrealizował na specjalne zamówienie Biennale de la Danse w Lyonie, gdzie poznański zespół wystąpił m.in. obok Nederland Dans Theater, Ballet de l’Opera National de Lyon, Ballet du Grand Theatre de Geneve i Random Dance. Jest to druga choreografia przygotowana w Polskim Teatrze Tańca przez Jacka Przybyłowicza, artysty przez wiele lat związanego z Kibbutz Contemporary Dance Company.
Barocco ma afabularną formę, o jego nastroju decydują skontrastowane pod względem dynamiki obrazy zamknięte w 6 częściach. W kompozycji ruchu choreograf bazuje na technice contemporary dance z delikatnie zaznaczonymi ornamentami estetyki barokowej. Jacek Przybyłowicz coraz wyraźniej i zdecydowanie przemawia własnym, oryginalnym językiem. Urzeczony sztuką niemieckiego geniusza, nie stara się gestem i ruchem ilustrować jego muzyki. Jest tak daleki od takiego podejrzenia, że nie ogranicza choreografii jedynie do jej motywów, tu i ówdzie przedłuża ją poza wybrzmiałe sekwencje. To nie przypadek lub brak umiejętności korelacji, to zaledwie zasygnalizowanie klimatu estetyki, jaką niesie ze sobą muzyka Bacha. Stąd i różnorodny dobór języka muzyki Bacha, od klawesynu poprzez obsadę wokalno – instrumentalną, aż po żywe wykonanie wiolonczelowe (Małgorzata Biernat). Wykorzystując aktualne możliwości sztuki, Jacek Przybyłowicz łączy stylistykę tańca współczesnego z barokową estetyką. Stąd fascynujące wrażenie płynności, giętkości, wręcz elegancji ruchu, stąd ujmująca afabularność narracji, jakże logiczna przy opisanym wyjściowym założeniu, stąd pełna rozmaitych gradacji dynamicznych ornamentyka ruchu, uwypuklająca piękno ciała, ruchu, gestu… Tancerze Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej zdają się w pełni pojmować piękno abstrakcyjnego obrazu Przybyłowicza.
Short Cuts
choreografia: Istvan Juhos-Putto
muzyka: Arvo Pärt, Steve Roach, Robert Rich
kostiumy – opracowanie: Adriana Cygankiewicz
czas trwania: 26 minut
premiera: 26.03.2006 r. (Scena Rozmaitości w Poznaniu)
Istvan Juhos – Putto po ukończeniu szkoły baletowej w Budapeszcie przez wiele lat był związany z najlepszymi zespołami tańca współczesnego na świecie m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company, Baatsheva Dance Company i Tanz – Forum Köln. To doświadczenie widać w jego języku choreograficznym, który opierając się na technice contemporary dance, buduje indywidualne struktury stylistyczne i tematyczne.
Naszyjnik gołębicy
choreografia: Jacek Przybyłowicz
kostiumy: Jacek Przybyłowicz, Adriana Cygankiewicz
muzyka: collage (tradycyjna muzyka arabska, pieśni Om Kolthom, Antonio Vivaldi)
czas trwania: 20 minut
premiera: 27.04.2003.
Jacek Przybyłowicz przez 8 lat był solistą Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu. Życie na styku dwu kultur: żydowskiej i arabskiej zaowocowało zainteresowaniem tradycją literacką i muzyczną tego regionu. Naszyjnik gołębicy nawiązuje swoim tytułem do poematu Ibn Hazma, a muzyczne tło spektaklu tworzą m.in. pieśni legendarnej egipskiej śpiewaczki Om Kolthom. Mimo tak wyraźnych sygnałów Naszyjnik gołębicy nie jest odwzorowaniem toposu, korzystając z klasycznych elementów Jacek Przybyłowicz tworzy na wskroś współczesny spektakl, którego bohaterowie są widzowi bardzo bliscy.